
The Redmi A7 Pro smartphone in Palm Green color.
The Redmi A7 Pro is a budget-friendly smartphone that features a large 6.9-inch HD+ display with 800nits of high brightness mode (HBM) and an equally high-capacity 6,000mAh battery.
It's equipped with a 13 Megapixel rear camera and 8 Megapixel selfie camera. It runs on a UNISOC T7250 chipset with 4GB of RAM and AI-enhanced Xiaomi HyperOS 3 software.
There's also a side-mounted fingerprint scanner, 4G LTE connectivity, up to 200% speaker volume, 15W charging rate and either 64GB or 128GB of storage.
The Redmi A7 Pro smartphone is priced at ₱5,999.00 in the Philippines for the 4GB+64GB version and ₱6,999.00 for the 4GB+128GB version.
It is now available in Xiaomi stores, authorized dealers, and official Xiaomi online stores on Shopee and Lazada. Some platforms offer a ₱400 DISCOUNT until the end of the month.
| Specs | Redmi A7 Pro |
|---|---|
| Display | 6.9-inch HD+ IPS LCD Display (720 x 1600 Pixels, 254 ppi) with 120Hz Refresh Rate, 650nits typical brightness, 800nits HBM, and notch |
| OS | Android 16 with Xiaomi HyperOS 3 |
| Chipset | UNISOC T7250 (12 nm) |
| CPU | Octa Core CPU 2x Cortex-A75 @ 1.8GHz & 6x Cortex-A55 @ 1.6GHz |
| GPU | Mali-G57 |
| RAM | 4 GB |
| Rear Camera | Dual Cameras: 13MP Main Camera (f/2.2 Aperture, Autofocus) Auxiliary lens -LED Flash -Up to 1080p@30fps video recording |
| Front Camera | 8 Megapixels (f/2.0 Aperture) -Up to 1080p@30fps video recording |
| Storage | 64GB or 128GB |
| Expansion | Expandable up to 2TB via microSD |
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM) |
| Cellular | 4G LTE, 3G HSPA+, 2G EDGE & GPRS Networks |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac (dual band) |
| NFC | No |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BeiDou, QZSS |
| USB OTG | Yes |
| USB PORT | USB Type-C |
| Sound | 3.5mm Audio Jack (Up to 200% speaker volume) |
| FM Radio | Yes |
| Biometrics | Face Recognition & Fingerprint sensor (side-mounted) |
| Sensors | Compass, Ambient Light Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer |
| Battery | 6000 mAh (Non-removable) 15W charging rate |
| Material | Glass front, Plastic back |
| Dimensions | 171.56 x 79.47 x 8.15 mm |
| Weight | 208 g |
| Colors | Black, Mist Blue, Sunset Orange, Palm Green |
| Release Date | May 12, 2026 |
| Price | ₱5,999.00 Official price of 4GB+64GB variant ₱6,999.00 Official price of 4GB+128GB variant |