POCO C81 Pro – Full Specs and Official Price in the Philippines
The POCO C81 Pro is a budget-friendly smartphone that features a large 6.9-inch display with 800nits high brightness mode, 13MP rear camera and 8MP selfie camera.
It runs on a UNISOC T7250 chipset with 4GB of RAM and HyperOS 3 software. There's also a side-mounted fingerprint scanner, 4G LTE connectivity, dual-band Wi-Fi, up to 200% speaker volume, and up to 256GB of storage.
A 6,000mAh battery powers the device with support for 15W charging rate.
POCO C81 Pro Price and Availability
The POCO C81 Pro smartphone is priced at ₱6,999.00 in the Philippines for the 4GB+64GB version.
It also comes in 4GB+128GB version for ₱7,999.00 and 4GB+256GB version for ₱8,999.00.
It is now available in Xiaomi stores, authorized dealers and official Xiaomi online stores on Shopee and Lazada.
POCO C81 Pro Full Smartphone Specifications
| Specs | POCO C81 Pro |
|---|---|
| Display | 6.9-inch HD+ IPS LCD Display (720 x 1600 Pixels 254 ppi) with 120Hz Refresh Rate, 650nits typical brightness, 800nits HBM, and notch |
| OS | Android 15 with HyperOS 3 |
| Chipset | UNISOC T7250 (12 nm) |
| CPU | Octa Core CPU 2x Cortex-A75 @ 1.8GHz + 6x Cortex-A55 @ 1.6GHz |
| GPU | Mali-G57 |
| RAM | 4 GB |
| Rear Camera | Dual Cameras: 13MP Main Camera (f/2.2 Aperture, Autofocus) Auxiliary lens -LED Flash -Up to 1080p@30fps video recording |
| Front Camera |
8 Megapixels (f/2.0 Aperture) -Up to 1080p@30fps video recording |
| Storage | 64GB, 128GB, or 256GB |
| Expansion | Expandable up to 1TB via microSD |
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM) |
| Cellular | 4G LTE, 3G HSPA+, 2G EDGE & GPRS Networks |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac (dual band) |
| NFC | Yes |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BeiDou |
| USB OTG | Yes |
| USB PORT | USB Type-C |
| Sound |
Up to 200% speaker volume 3.5mm Audio Jack |
| FM Radio | Yes |
| Biometrics | Face Recognition & Fingerprint sensor (side-mounted) |
| Sensors | Compass, Ambient Light Sensor, Virtual Proximity Sensor, Accelerometer |
| Battery | 6000 mAh (Non-removable) 15W charging rate |
| Material | Glass front, Plastic back |
| Dimensions | 171.56 x 79.47 x 8.15 mm |
| Weight | 208 g |
| Colors | Black, Gold, Green |
| Release Date | May 26, 2026 |
| Price |
₱6,999.00 Official price of 4GB+64GB variant ₱7,999.00 Official price of 4GB+128GB variant ₱8,999.00 Official price of 4GB+256GB variant |
Resources for POCO C81 Pro
- POCO Official Store on Shopee
- POCO Official Store on Lazada
- POCO Smartphones Pricelist
- POCO Official Website



