
The OPPO Find X9 Ultra smartphone in Tundra Umber color.
The OPPO Find X9 Ultra is a flagship smartphone co-developed with Hasselblad featuring a camera-like design. It boasts a quad rear camera system composed of two 200MP cameras, a 50MP 10x optical zoom telephoto camera and 50MP ultrawide camera.
It runs on a Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 chipset with 12GB of RAM and AI-packed ColorOS 16 software. There's also an ultrasonic fingerprint scanner, Wi-Fi 7, 5G connectivity, NFC, Infrared, symmetrical stereo speakers, IP69 water resistance and 512GB of storage.
A 7050mAh battery powers the device with 100W fast charging and 50W wireless charging.
The OPPO Find X9 Ultra smartphone is priced at ₱99,999.00 in the Philippines.
It is now available for pre-order in OPPO stores with a FREE Flagship Imaging Photography Box. General availability starts on May 15 in OPPO stores, official OPPO online store on Shopee and the OPPO PH website.
| Specs | OPPO Find X9 Ultra |
|---|---|
| Display | 6.82-inch QHD+ AMOLED Display (1440 x 3168 Pixels, 510 ppi) with Corning Gorilla Glass Victus 2, 1-144Hz Refresh Rate, 1-800nits typical brightness, 3600nits peak, Dolby Vision, and punch-hole |
| OS | Android 16 with ColorOS 16.0 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm) |
| CPU | Octa Core CPU 2x Oryon Gen 3 Prime @ 4.61GHz & 6x Oryon Gen 3 Performance @ 3.63GHz |
| GPU | Adreno 840 |
| RAM | 12 GB |
| Rear Camera | Quad Cameras: 200MP Main Camera (f/1.5 Aperture, Laser Autofocus, OIS) 200MP Periscope Telephoto (f/2.2 Aperture, Autofocus, OIS, 3x Optical Zoom) 50MP Periscope Telephoto (f/3.5 Aperture, Autofocus, OIS, 10x Optical Zoom) 50MP Ultrawide (f/2.0 Aperture, Autofocus, 123˚ FoV) -Dual LED Flash -Up to 8K@30fps/4K@120fps video recording, EIS/OIS video stabilization, Dolby Vision Color spectrum sensor Hasselblad Natural Colour |
| Front Camera | 50 Megapixels (f/2.4 Aperture, Autofocus) -Up to 4K@60fps video recording |
| Storage | 512GB (UFS 4.1) |
| Expansion | None |
| SIM Card | Dual SIM (Nano + Nano with eSIM support) |
| Cellular | 5G, 4G LTE (with VoLTE), 3G HSPA+, 2G EDGE & GPRS Networks |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac/6/7 |
| NFC | Yes |
| Bluetooth | Bluetooth 6.0 |
| Infrared | Yes |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BeiDou, QZSS, NavIC |
| USB OTG | Yes, USB 3.2 Gen 1 |
| USB PORT | USB Type-C |
| Sound | USB Type-C Audio Output (Stereo Dual Speakers (symmetrical)) |
| FM Radio | No |
| Biometrics | Face Recognition & Fingerprint sensor (under-display, ultrasonic) |
| Sensors | Gyroscope, Compass, Ambient Light Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer |
| Battery | 7050 mAh Si/C Battery (Non-removable) 100W Fast Charging (SUPERVOOC) 50W Wireless Charging (AIRVOOC) |
| Material | Glass front, Eco Leather back, Aluminum frame (IP69/IP69 dust & water resistance) |
| Dimensions | 163.16 x 76.97 x 9.10 mm |
| Weight | 236 g |
| Colors | Tundra Umber, Canyon Orange |
| Release Date | April 24, 2026 |
| Price | ₱99,999.00 Official price |