OPPO Find X9 Ultra – Full Specs and Official Price in the Philippines
The OPPO Find X9 Ultra is a flagship smartphone co-developed with Hasselblad featuring a camera-like design. It boasts a quad rear camera system composed of two 200MP cameras, a 50MP 10x optical zoom telephoto camera and 50MP ultrawide camera.
It runs on a Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 chipset with 12GB of RAM and AI-packed ColorOS 16 software. There's also an ultrasonic fingerprint scanner, Wi-Fi 7, 5G connectivity, NFC, Infrared, symmetrical stereo speakers, IP69 water resistance and 512GB of storage.
A 7050mAh battery powers the device with 100W fast charging and 50W wireless charging.
OPPO Find X9 Ultra Price and Availability
The OPPO Find X9 Ultra smartphone is priced at ₱99,999.00 in the Philippines.
It is now available for pre-order in OPPO stores with a FREE Flagship Imaging Photography Box. General availability starts on May 15 in OPPO stores, official OPPO online store on Shopee and the OPPO PH website.
OPPO Find X9 Ultra Full Smartphone Specifications
| Specs | OPPO Find X9 Ultra |
|---|---|
| Display | 6.82-inch QHD+ AMOLED Display (1440 x 3168 Pixels 510 ppi) with Corning Gorilla Glass Victus 2, 1-144Hz Refresh Rate, 1-800nits typical brightness, 3600nits peak, Dolby Vision, and punch-hole |
| OS | Android 16 with ColorOS 16.0 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm) |
| CPU | Octa Core CPU 2x Oryon Gen 3 Prime @ 4.61GHz + 6x Oryon Gen 3 Performance @ 3.63GHz |
| GPU | Adreno 840 |
| RAM | 12 GB |
| Rear Camera | Quad Cameras: 200MP Main Camera (f/1.5 Aperture, Laser Autofocus, OIS) 200MP Periscope Telephoto (f/2.2 Aperture, Autofocus, OIS, 3x Optical Zoom) 50MP Periscope Telephoto (f/3.5 Aperture, Autofocus, OIS, 10x Optical Zoom) 50MP Ultrawide (f/2.0 Aperture, Autofocus, 123˚ FoV) -Dual LED Flash -Up to 8K@30fps/4K@120fps video recording, EIS/OIS video stabilization, Dolby Vision Color spectrum sensor Hasselblad Natural Colour |
| Front Camera |
50 Megapixels (f/2.4 Aperture, Autofocus) -Up to 4K@60fps video recording |
| Storage | 512GB (UFS 4.1) |
| Expansion | None |
| SIM Card | Dual SIM (Nano + Nano with eSIM support) |
| Cellular | 5G, 4G LTE (with VoLTE), 3G HSPA+, 2G EDGE & GPRS Networks |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac/6/7 |
| NFC | Yes |
| Bluetooth | Bluetooth 6.0 |
| Infrared | Yes |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BeiDou, QZSS, NavIC |
| USB OTG | Yes, USB 3.2 Gen 1 |
| USB PORT | USB Type-C |
| Sound |
Stereo Dual Speakers (symmetrical) USB Type-C Audio Output |
| FM Radio | No |
| Biometrics | Face Recognition & Fingerprint sensor (under-display, ultrasonic) |
| Sensors | Gyroscope, Compass, Ambient Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer |
| Battery | 7050 mAh Si/C Battery (Non-removable) 100W Fast Charging (SUPERVOOC) 50W Wireless Charging (AIRVOOC) |
| Material | Glass front, Eco Leather back, Aluminum frame (IP69/IP69 dust & water resistance) |
| Dimensions | 163.16 x 76.97 x 9.10 mm |
| Weight | 236 g |
| Colors | Tundra Umber, Canyon Orange |
| Release Date | April 24, 2026 |
| Price | ₱99,999.00 Official price |
Resources for OPPO Find X9 Ultra
- OPPO Official Store on Shopee
- OPPO Official Store on Lazada
- OPPO Smartphones Pricelist
- OPPO Official Website



