vivo V25 Pro – Full Specs and Official Price in the Philippines
The vivo V25 Pro is a premium mid-range smartphone that features a 6.56-inch FHD+ curved-edge display with a 120Hz refresh rate, 64MP + 8MP + 2MP triple rear cameras with OIS, and a 32MP selfie camera with eye autofocus.
It runs on a MediaTek Dimensity 1300 chipset with 12GB of RAM, Android 12 OS, and Funtouch OS 12 interface. There's also an under-display fingerprint scanner, 5G connectivity, Hi-Res audio, and 256GB of internal storage.
A 4,830mAh Lithium polymer battery powers the device with 66W fast charging promising 71% capacity after 30 minutes of charging. It comes in two color options including Sailing Blue with color-changing back panel.
vivo V25 Pro Price and Availability
The vivo V25 Pro smartphone is priced at ₱29,999.00 in the Philippines.
It will be available in vivo stores, kiosks, authorized retailers, and official online shops starting on October 1, 2022.
View the vivo V25 Pro on Shopee or Lazada.
vivo V25 Pro Full Smartphone Specifications
| Specs | vivo V25 Pro |
|---|---|
| Display | 6.56-inch FHD+ AMOLED Display (1080 x 2376 Pixels 398 ppi) with SCHOTT Xensation Glass, 19.8:9 Aspect Ratio, 120Hz Refresh Rate, HDR10+, and punch-hole |
| OS | Android 12 with Funtouch OS 12 |
| Chipset | MediaTek Dimensity 1300 |
| CPU | Octa Core CPU 1x Cortex-A78 @ 3.0GHz + 3x Cortex-A78 @ 2.6GHz + 4x Cortex-A55 @ 2.0GHz |
| GPU | Mali-G77 MC9 |
| RAM | 12 GB |
| Rear Camera | Triple Cameras: 64MP Main Camera (f/1.89 Aperture, Autofocus, OIS) 8MP Ultra-wide (f/2.2 Aperture, 120˚ FoV) 2MP Macro (f/2.4 Aperture) -LED Flash -Up to 4K video recording |
| Front Camera |
32 Megapixels (f/2.5 Aperture, Autofocus) |
| Storage | 256GB |
| Expansion | None |
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM) |
| Cellular | 5G, 4G LTE (with VoLTE), 3G HSPA+, 2G EDGE & GPRS Networks |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6 |
| NFC | No |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 |
| Positioning | GPS with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BeiDou, QZSS, NavIC |
| USB OTG | Yes |
| USB PORT | USB Type-C |
| Sound |
Hi-Res Audio USB Type-C Audio Output |
| FM Radio | No |
| Biometrics | Face Recognition & Fingerprint Sensor (under-display) |
| Sensors | Gyroscope, Compass, Ambient Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer |
| Battery | 4830 mAh Li-Po Battery (Non-removable) 66W Fast Charing (vivo FlashCharge, 71% in 30 minutes) |
| Material | Glass front and back |
| Dimensions | 158.9 x 73.52 x 8.62 mm |
| Weight | 190 g |
| Colors | Starlight Black and Surfing Blue |
| Release Date | September 24, 2022 |
| Price | ₱29,999.00 Official price |
Resources for vivo V25 Pro
- VIVO Official Store on Shopee
- VIVO Official Store on Lazada
- VIVO Smartphones Pricelist
- VIVO Official Website



