HONOR 600 – Full Specs and Official Price in the Philippines
The HONOR 600 is a midrange smartphone that boasts a 200 Megapixel main camera with AI Image to Video capability. It features a 6.57-inch AMOLED display with 8,000nits of peak HDR brightness, 50MP selfie camera, and a trendy design.
It runs on a Qualcomm Snapdragon 7 Gen 4 chipset with 12GB of RAM, Android 16 OS and MagicOS 10 software. There's also an under-display fingerprint scanner, 5G connectivity, Wi-Fi 6, NFC, IR, stereo speaker, IP69K water resistance, and 512GB of storage.
A 7,000mAh battery powers the device with 80W fast charging and 27W reverse charging.
HONOR 600 Price and Availability
The HONOR 600 has no official price in the Philippines yet.
It is officially launching on May 14, 2026.
Stay tuned for the official price, discounts, freebies, and other promos.
HONOR 600 Full Smartphone Specifications
| Specs | HONOR 600 |
|---|---|
| Display | 6.57-inch FHD+ AMOLED Display (1264 x 2780 Pixels 458 ppi) with 120Hz Refresh Rate, 8000nits peak brightness, HDR Vivid and punch-hole |
| OS | Android 16 with MagicOS 10 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 7 Gen 4 (4 nm) |
| CPU | Octa Core CPU 1x Cortex-A720 @ 2.8GHz + 4x Cortex-A720 @ 2.4GHz + 3x Cortex-A520 @ 1.8GHz |
| GPU | Adreno 722 |
| RAM | 8GB or 12GB of RAM |
| Rear Camera | Dual Cameras: 200MP Main Camera (f/1.9 Aperture, Autofocus, OIS) 12MP Ultrawide (f/2.2 Aperture, Autofocus, 112˚ FoV) -Dual LED Flash -Up to 4K@30fps video recording, OIS/EIS video stabilization Color spectrum sensor |
| Front Camera |
50 Megapixels (f/2.0 Aperture) -Up to 4K@30fps video recording |
| Storage | 256GB or 512GB |
| Expansion | None |
| SIM Card | Dual SIM (Nano + Nano with eSIM support) |
| Cellular | 5G, 4G LTE (with VoLTE), 3G HSPA+, 2G EDGE & GPRS Networks |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac/ax (dual band) |
| NFC | Yes |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Infrared | Yes |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BeiDou, QZSS, NavIC |
| USB OTG | Yes |
| USB PORT | USB Type-C |
| Sound |
Stereo Speakers; Up to 200% volume USB Type-C Audio Output |
| FM Radio | No |
| Biometrics | Fingerprint sensor (under-display, optical) |
| Sensors |
Gyroscope, Compass, Ambient Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer AI Button |
| Battery | 7000 mAh (Non-removable) 80W Fast charging (HONOR SuperCharge) 27W Reverse charging |
| Material | Glass front, Composite back, Aluminum frame (IP68/IP69 dust & water resistance) |
| Dimensions | 156.0 x 74.7 x 7.8 mm |
| Weight | 190 g |
| Colors | Black, Golden White, Orange |
| Release Date | May 14, 2026 |
| Price | No price yet |
Resources for HONOR 600
- HONOR Official Store on Shopee
- HONOR Official Store on Lazada
- HONOR Smartphones Pricelist
- HONOR Official Website



