Infinix GT 50 Pro 5G – Full Specs and Official Price in the Philippines
The Infinix GT 50 Pro 5G is a gaming smartphone that features a visible liquid cooling system, upgraded pressure-sensitive gaming triggers and LED lighting strips at the back.
It has a 6.78-inch AMOLED display with 144Hz of maximum refresh rate, 50MP + 8MP rear cameras, and 8MP selfie camera. It runs on a MediaTek Dimensity 8400 Ultimate chipset with 12GB of RAM, 5G connectivity, Wi-Fi 6, NFC, IR, stereo speakers, IP64 water resistance and either 256GB or 512GB of storage.
A 6500mAh battery powers the device with support for 45W wired charging rate and 30W wireless charging.
Infinix GT 50 Pro 5G Price and Availability
The Infinix GT 50 Pro 5G smartphone is priced at ₱30,999.00 in the Philippines for the 12GB+256GB version and ₱35,999.00 for the 12GB+512GB version.
It is now available for pre-order with ₱11,999 worth of freebies, ₱1,000 discount off the SRP and a free gaming kit.
Stay tuned for its promo price to be revealed during the official launching event.
View the Infinix GT 50 Pro 5G on Shopee or Lazada.
Infinix GT 50 Pro 5G Full Smartphone Specifications
| Specs | Infinix GT 50 Pro 5G |
|---|---|
| Display | 6.78-inch 1.5K AMOLED Display (1208 x 2644 Pixels 429 ppi) with Corning Gorilla Glass 7i, up to 144Hz Refresh Rate, 700nits typical brightness, 4500nits peak, 2304Hz PWM, and punch-hole |
| OS | Android 16 with XOS 16 |
| Chipset | MediaTek Dimensity 8400 Ultimate (4 nm) |
| CPU | Octa Core CPU 1x Cortex-A725 @ 3.25GHz + 3x Cortex-A725 @ 3.0GHz + 4x Cortex-A725 @ 2.1GHz |
| GPU | Mali-G720 MP7 |
| RAM | 12 GB |
| Rear Camera | Dual Cameras: 50MP Main Camera (f/1.59 Aperture, Autofocus, OIS) 8MP Ultrawide (f/2.2 Aperture, 111.4° FoV) -Dual LED Flash -Up to 4K@60fps video recording, OIS/EIS video stabilization |
| Front Camera |
13 Megapixels (f/2.2 Aperture) -Up to 4K video recording |
| Storage | 256GB or 512GB |
| Expansion | None |
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM) |
| Cellular | 5G, 4G LTE (with VoLTE), 3G HSPA+, 2G EDGE & GPRS Networks |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac/6 |
| NFC | Yes |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Infrared | Yes |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BeiDou |
| USB OTG | Yes |
| USB PORT | USB Type-C |
| Sound |
Dolby Atmos; Stereo Speakers with up to 200% volume USB Type-C Audio Output |
| FM Radio | Yes |
| Biometrics | Face Recognition & Fingerprint sensor (under-display, optical) |
| Sensors |
Gyroscope, Compass, Ambient Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer Pressure-sensitive gaming triggers (GT Trigger) LED strips at the back (Mechanical Light Waves) |
| Battery | 6500 mAh (Non-removable) 45W Fast Charging 30W Wireless charging Bypass charging |
| Material | Glass front, Plastic back (IP64 dust & splash resistance) |
| Dimensions | 162.44 x 77.23 x 8.15 mm |
| Weight | 198 g |
| Colors | Black Abyss, Red Blaze, Silver Glacier |
| Release Date | June 10, 2026 |
| Price |
₱30,999.00 Official price of 12GB+256GB variant ₱35,999.00 Official price of 12GB+512GB variant |
Resources for Infinix GT 50 Pro 5G
- INFINIX Official Store on Shopee
- INFINIX Official Store on Lazada
- INFINIX Smartphones Pricelist
- INFINIX Official Website



