
The vivo X300 FE smartphone in Mist Purple color.
The vivo X300 FE is a compact smartphone that features a 6.31 AMOLED display with 5000nits of peak brightness, 50MP + 50MP + 8MP triple rear cameras with ZEISS optics, and a 50MP selfie camera. It is compatible with ZEISS Telephoto Extender Gen 2.
It runs on a Qualcomm Snapdragon 8 Gen 5 chipset with 12GB of RAM, Android 16 OS and AI-packed OriginOS 6 software. There's also an ultrasonic fingerprint scanner, 5G connectivity, Wi-Fi 7, NFC, IR, stereo speakers, IP69 water resistance and 256GB of storage.
A 6500mAh battery powers the device with support for 90W wired charging and 40W wireless charging.
The vivo X300 FE smartphone is priced at ₱54,999.00 in the Philippines.
It is avaialble for pre-order from May 23 to June 5, 2026 with a FREE vivo Buds Air3, vivo Photography bag, and vivo X Series VIP card.
The vivo ZEISS Telephoto Extender Gen 2 is available separately for ₱13,999.
View the vivo X300 FE on Shopee, Lazada or Amazon.
| Specs | vivo X300 FE |
|---|---|
| Display | 6.31-inch FHD+ AMOLED Display (1216 x 2640 Pixels, 460 ppi) with 1-120Hz Refresh Rate, 5000nits peak brightness, 2160Hz PWM, HDR10+ and punch-hole |
| OS | Android 16 with OriginOS 6 (up to 5 OS upgrades) |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 5 (3 nm) |
| CPU | Octa Core CPU 2x Oryon V3 Phoenix L @ 3.8GHz & 6x Oryon V3 Phoenix M @ 3.32GHz |
| GPU | Adreno 829 |
| RAM | 12 GB |
| Rear Camera | Triple Cameras: 50MP Main Camera (Sony IMX921, f/1.57 Aperture, Autofocus, OIS) 50MP Periscope Telephoto (Sony IMX882, f/2.65 Aperture, Autofocus, OIS, 3x Optical Zoom) 8MP Ultrawide (f/2.2 Aperture, 110˚ FoV) -Dual LED Flash -Up to 8K@30fps or 4K@120fps video recording, OIS/EIS video stabilization, Dolby Vision, 10-bit Log, ZEISS Optics -Compatible with vivo ZEISS Telephoto Extender Gen 2 (200mm) |
| Front Camera | 50 Megapixels (f/2.0 Aperture, Autofocus, 92° FoV or 0.8x) -Up to 4K video recording |
| Storage | 256GB |
| Expansion | None |
| SIM Card | Dual SIM (Nano + Nano with eSIM support) |
| Cellular | 5G, 4G LTE (with VoLTE), 3G HSPA+, 2G EDGE & GPRS Networks |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac/6/7 |
| NFC | Yes |
| Bluetooth | Bluetooth 6.0 |
| Infrared | Yes |
| Positioning | GPS, GLONASS, Galileo, BeiDou, QZSS |
| USB OTG | Yes |
| USB PORT | USB Type-C |
| Sound | USB Type-C Audio Output (Stereo Speakers) |
| FM Radio | No |
| Biometrics | Face Recognition & Fingerprint sensor (under-display, ultrasonic) |
| Sensors | Gyroscope, Compass, Ambient Light Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer |
| Battery | 6500 mAh (Non-removable) 90W Fast charging (vivo FlashCharge) 40W Wireless charging Bypass charging |
| Material | Glass front and back with Metal frame (IP68/IP69 dust & water resistance; SGS 5-star drop protection) |
| Dimensions | 150.83 x 71.76 x 7.99 mm |
| Weight | 191 g |
| Colors | Luxe Black, Mist Purple |
| Release Date | May 23, 2026 |
| Price | ₱54,999.00 Official price |