OPPO A17k – Full Specs and Official Price in the Philippines
The OPPO A17k is a budget-friendly smartphone that features a 6.52-inch HD+ display with an 8 Megapixel rear camera and 5 Megapixel selfie camera.
It runs on a MediaTek Helio G35 chipset with 3GB of RAM, Android 12 OS, and ColorOS 12.1 interface. There's also a side-mounted fingerprint scanner, 4G LTE connectivity, Wi-Fi, Bluetooth, and 64GB of expandable storage.
A large 5,000mAh battery powers the device with support for 10W charging rate. It comes in two colors - Navy Blue and Gold.
OPPO A17k Price and Availability
The OPPO A17k smartphone is priced at ₱5,999.00 in the Philippines.
It will be available in OPPO stores, kiosks, authorized dealers, and official online shops starting on October 19, 2022.
View the OPPO A17k on Shopee or Lazada.
OPPO A17k Full Smartphone Specifications
| Specs | OPPO A17k |
|---|---|
| Display | 6.56-inch HD+ IPS LCD Display (720 x 1612 Pixels 269 ppi) with 20.15:9 Aspect Ratio and notch |
| OS | Android 12 with ColorOS 12.1 |
| Chipset | MediaTek Helio G35 |
| CPU | Octa Core CPU 4x Cortex-A53 @ 2.3GHz + 4x Cortex-A53 @ 1.8GHz |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| RAM | 3 GB |
| Rear Camera | 8 Megapixels (f/2.0 Aperture, Autofocus) LED Flash Up to 1080p video recording |
| Front Camera |
5 Megapixels (f/2.2 Aperture) |
| Storage | 64GB |
| Expansion | Expandable up to 1TB via microSD |
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM) |
| Cellular | 4G LTE, 3G HSPA+, 2G EDGE & GPRS Networks |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| NFC | No |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 |
| Positioning | GPS with A-GPS |
| USB OTG | Yes |
| USB PORT | MicroUSB 2.0 |
| Sound | 3.5mm Audio Jack |
| FM Radio | Yes |
| Biometrics | Face Recognition & Fingerprint Sensor (side-mounted) |
| Sensors | Ambient Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer |
| Battery | 5000 mAh Li-Po Battery (Non-removable) 10W charging rate |
| Material | Glass front, Plastic back |
| Dimensions | 164.2 x 75.6 x 8.3 mm |
| Weight | 189 g |
| Colors | Navy Black and Gold |
| Release Date | October 13, 2022 |
| Price | ₱5,999.00 Official price |
Resources for OPPO A17k
- OPPO Official Store on Shopee
- OPPO Official Store on Lazada
- OPPO Smartphones Pricelist
- OPPO Official Website



