
The Xiaomi 17T smartphone in violet.
The Xiaomi 17T is a smartphone that features a 6.59-inch AMOLED display with 3500nits of peak brightness, 50MP + 50MP + 12MP triple rear cameras with LEICA optics, and a 32MP selfie camera.
It runs on a MediaTek Dimensity 8500-Ultra chipset with 12GB of RAM, Android 16 OS and AI-packed HyperOS 3 software. There's also an under-display fingerprint scanner, 5G connectivity, Wi-Fi 6E, NFC, stereo speakers, IP68 water resistance and either 256GB or 512GB of storage.
A 6500mAh battery powers the device with 67W fast charging.
The Xiaomi 17T smartphone is priced at ₱33,999.00 in the Philippines for the 12GB+256GB version with promo price of ₱31,999.00 on May 29, 2026 and ₱37,999.00 for the 12GB+512GB version with promo price of ₱35,999.00.
Pre-order period is from May 29 to June 18, 2026 with a free Redmi Watch 6, 4 months of Spotify premium, 3 months of Google AI Pro, and one-time free screen replacement.
View the Xiaomi 17T on Shopee, Lazada or Amazon.
| Specs | Xiaomi 17T |
|---|---|
| Display | 6.59-inch AMOLED Display (1268 x 2756 Pixels, 460 ppi) with Corning Gorilla Glass 7i, 120Hz Refresh Rate, 3500nits peak brightness, 3840Hz PWM, HDR10+, Dolby Vision, and punch-hole |
| OS | Android 16 with Xiaomi HyperOS 3 |
| Chipset | MediaTek Dimensity 8500-Ultra (4 nm) |
| CPU | Octa Core CPU 1x Cortex-A725 @ 3.4GHz , 3x Cortex-A725 @ 3.2GHz & 4x Cortex-A725 @ 2.2GHz |
| GPU | Mali-G720 MC8 |
| RAM | 12 GB |
| Rear Camera | Triple Cameras: 50MP Main Camera (Light Fusion 800, f/1.7 Aperture, Autofocus, OIS) 50MP Periscope Telephoto (f/3.0 Aperture, Autofocus, OIS, 5x Optical Zoom) 12MP Ultrawide (f/2.2 Aperture, 120˚ FoV) -Triple LED Flash -Up to 4K@60fps video recording, OIS/EIS video stabilization LEICA Summilux Lens and LEICA Filters Color spectrum sensor |
| Front Camera | 32 Megapixels (f/2.2 Aperture) -Up to 4K video recording |
| Storage | 256GB or 512GB (UFS 4.1) |
| Expansion | None |
| SIM Card | Dual SIM (Nano + Nano with eSIM support) |
| Cellular | 5G, 4G LTE (with VoLTE), 3G HSPA+, 2G EDGE & GPRS Networks |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac/6e |
| NFC | Yes |
| Bluetooth | Bluetooth 6.0 |
| Infrared | Yes |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BeiDou, QZSS, NavIC |
| USB OTG | Yes |
| USB PORT | USB Type-C |
| Sound | USB Type-C Audio Output (Hi-Res Audio, Dolby ATMOS, Stereo Dual Speakers) |
| FM Radio | No |
| Biometrics | Face Recognition & Fingerprint sensor (under-display, optical) |
| Sensors | Gyroscope, Compass, Ambient Light Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer |
| Battery | 6500 mAh (Non-removable) 67W Fast Charging (HyperCharge, 100% in 58 minutes) 22.5W Reverse charging |
| Material | Glass front, Glass fiber-reinforced plastic back, Plastic frame (IP68 dust & water resistance) |
| Dimensions | 157.6 x 75.2 x 8.17 mm |
| Weight | 200 g |
| Colors | Black, Violet, Opal White |
| Release Date | May 29, 2026 |
| Price | ₱33,999.00 Official price of 12GB+256GB variant with ₱31,999.00 promo price on May 29, 2026 ₱37,999.00 Official price of 12GB+512GB variant with ₱35,999.00 promo price on May 29 |