
The vivo X300 Ultra smartphone in Steppe Green.
The vivo X300 Ultra is a premium smartphone co-engineered with ZEISS that features a 6.82-inch 2K AMOLED display, two 200 Megapixel cameras, and optional telephoto extenders.
It runs on a Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 chipset with 16GB of RAM, Android 16 OS and AI-packed OriginOS 6 software. There's also an ultrasonic fingerprint scanner, 5G connectivity, Wi-Fi 7, NFC, IR, stereo speakers, IP69 water resistance and 512GB of storage.
A 6600mAh battery powers the device with support for 100W wired charging and 40W wireless charging.
The vivo X300 Ultra smartphone is priced at ₱109,999.00 in the Philippines for the 12GB+512GB version and ₱149,999.00 for the 12GB+512GB Photography Kit version.
It is now available for pre-order until June 5, 2026 with a FREE vivo Photography bag. The Photography Kit variant comes with two telephoto extenders, grip, and other accessories.
View the vivo X300 Ultra on Shopee, Lazada or Amazon.
| Specs | vivo X300 Ultra |
|---|---|
| Display | 6.82-inch QHD+ AMOLED Display (1440 x 3168 Pixels, 510 ppi) with 1-144Hz Refresh Rate, 4500nits peak brightness, HDR10+, Dolby Vision, and punch-hole |
| OS | Android 16 with OriginOS 6 (up to 5 years of OS upgrades, 7 years of security updates) |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm) |
| CPU | Octa Core CPU 2x Oryon Gen 3 Prime @ 4.6GHz & 6x Oryon Gen 3 Performance @ 3.62GHz |
| GPU | Adreno 830 |
| RAM | 16 GB |
| Rear Camera | Triple Cameras: 200MP Main Camera (Sony LYTIA 901, f/1.9 Aperture, Laser Autofocus, OIS) 200MP Periscope Telephoto (f/2.67 Aperture, Autofocus, OIS, 3.7x Optical Zoom) 50MP Ultrawide (f/2.0 Aperture, 116˚ FoV, Autofocus, OIS) -Triple LED Flash -Up to 8K@30fps or 4K@120fps video recording, OIS/EIS video stabilization, Dolby Vision, 10-bit Log, ZEISS Optics, ZIESS T* Lens Coating -Compatible with vivo ZEISS Telephoto Extender Lens (200mm & 400mm) -Color Spectrum Sensor |
| Front Camera | 50 Megapixels (f/2.45 aperture, Autofocus) -Up to 4K@60fps video recording, EIS video stabilization |
| Storage | 512GB |
| Expansion | None |
| SIM Card | Dual SIM (Nano + Nano with eSIM support) |
| Cellular | 5G, 4G LTE (with VoLTE), 3G HSPA+, 2G EDGE & GPRS Networks |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac/6/7 |
| NFC | Yes |
| Bluetooth | Bluetooth 6.0 |
| Infrared | Yes |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BeiDou, QZSS |
| USB OTG | Yes (USB 3.2) |
| USB PORT | USB Type-C |
| Sound | USB Type-C Audio Output (Stereo Dual Speakers) |
| FM Radio | No |
| Biometrics | Face Recognition & Fingerprint sensor (under-display, ultrasonic) |
| Sensors | Gyroscope, Compass, Ambient Light Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer |
| Battery | 6600 mAh (Non-removable) 100W Fast Charging (vivo FlashCharge) 40W Wireless Charging |
| Material | Glass front and back, Metal frame (IP68/IP69 dust & water resistance) |
| Dimensions | 162.98 x 76.81 x 8.49 mm |
| Weight | 237 g |
| Colors | Steppe Green |
| Release Date | May 23, 2026 |
| Price | ₱109,999.00 Official price of 12GB+512GB variant ₱149,999.00 Official price of 12GB+512GB Photography Kit variant |