TECNO CAMON 50 – Full Specs and Official Price in the Philippines
The TECNO CAMON 50 is a smartphone equipped with a 50MP Sony LYTIA 700c main camera for low-light photography and 32MP selfie camera.
It features a 6.78-inch AMOLED display with 144Hz refresh rate, HiOS 16 software with AI capabilities, and IP69K water resistance. There's also a MediaTek Helio G200-Ultimate chipset, 8GB of RAM, 4G LTE connectivity, dual speakers and 256GB of storage.
A 6500mAh battery powers the device with 45W of fast charging technology.
TECNO CAMON 50 Price and Availability
The TECNO CAMON 50 smartphone is priced at ₱13,999.00 in the Philippines with a promo price of ₱12,999.00 on April 4-17, 2026.
It is now available for pre-order in TECNO stores, authorized dealers and official TECNO online stores on Shopee and Lazada.
TECNO CAMON 50 Full Smartphone Specifications
| Specs | TECNO CAMON 50 |
|---|---|
| Display | 6.78-inch 1.5K AMOLED Display (1208 x 2644 Pixels 429 ppi) with Scratch Resistant Glass, 144Hz Refresh Rate and punch-hole |
| OS | Android 16 with HiOS 16 |
| Chipset | MediaTek Helio G200-Ultimate (6 nm) |
| CPU | Octa Core CPU 2x Cortex-A76 @ 2.2GHz + 6x Cortex-A55 @ 2.0GHz |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| RAM | 8 GB |
| Rear Camera | Dual Cameras: 50MP Main Camera (Sony LYTIA 700c, f/1.8 Aperture, Autofocus, OIS) 8MP Ultrawide (f/2.2 Aperture, 112° FoV) -LED Flash -Up to 1080p video recording |
| Front Camera |
32 Megapixels (f/2.45 Aperture) -Up to 1080p video recording |
| Storage | 256GB |
| Expansion | None |
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM) |
| Cellular | 4G LTE, 3G HSPA+, 2G EDGE & GPRS Networks |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac (dual band) |
| NFC | Yes |
| Bluetooth | Yes Freelink |
| Infrared | Yes |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BeiDou |
| USB OTG | Yes |
| USB PORT | USB Type-C |
| Sound |
Dolby ATMOS, Dual Speakers USB Type-C Audio Output |
| FM Radio | Yes |
| Biometrics | Face Recognition & Fingerprint sensor (under-display, optical) |
| Sensors |
Gyroscope, Compass, Ambient Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer One-tap AI Key (button) |
| Battery | 6500 mAh (Non-removable) 45W Fast Charging |
| Material | Glass front, Plastic back (IP68/IP69 dust & water resistance) |
| Dimensions | 162.37 x 77.17 x 7.53 mm |
| Weight | ~ |
| Colors | Moonshadow Black, Nebula Titan |
| Release Date | April 10, 2026 |
| Price | ₱13,999.00 Official price with ₱12,999.00 promo price on April 4-17, 2026 |
Resources for TECNO CAMON 50
- TECNO Official Store on Shopee
- TECNO Official Store on Lazada
- TECNO Smartphones Pricelist
- TECNO Official Website



