SAMSUNG Galaxy A37 5G – Full Specs and Official Price in the Philippines
The SAMSUNG Galaxy A37 5G is an upcoming smartphone that features a 6.7-inch FHD+ Super AMOLED display, 50MP + 8MP + 5MP triple rear cameras with OIS, and a 12MP selfie camera.
It runs on an Exynos 1480 chipset with 8GB of RAM, Android 16 OS, OneUI 8 software and AI capabilities. There's also an under-display fingerprint scanner, 5G connectivity, e-SIM support, Wi-Fi 6, NFC, stereo speakers, IP67 water resistance, and either 128GB or 256GB of storage.
A 5,000mAh battery powers the device with 45W of fast charging technology.
SAMSUNG Galaxy A37 5G Price and Availability
The SAMSUNG Galaxy A37 5G smartphone is priced at ₱25,990.00 in the Philippines for the 8GB+128GB version and ₱27,990.00 for the 8GB+256GB version.
It is now available in SAMSUNG Authorized Stores nationwide as well as via official Samsung online stores on Shopee and Lazada. It comes with a FREE travel charger, phone case, and 2-year Samsung Care+ waranty.
The 256GB variant also gets a ₱1,500 DISCOUNT for a limited time.
SAMSUNG Galaxy A37 5G Full Smartphone Specifications
| Specs | SAMSUNG Galaxy A37 5G |
|---|---|
| Display | 6.7-inch FHD+ Super AMOLED Display (1080 x 2340 Pixels 385 ppi) with Corning Gorilla Glass Victus+, 120Hz Refresh Rate, 1900nits peak brightness, and punch-hole |
| OS | Android 16 with One UI 8.5; up to 6 major OS upgrades |
| Chipset | Samsung Exynos 1480 (4 nm) |
| CPU | Octa Core CPU 4x Cortex-A78 @ 2.75GHz + 4x Cortex-A55 @ 2.0GHz |
| GPU | Xclipse 530 |
| RAM | 8 GB |
| Rear Camera | Triple Cameras: 50MP Main Camera (f/1.8 Aperture, Autofocus, OIS) 8MP Ultrawide (f/2.2 Aperture, 123˚ FoV) 5MP Macro (f/2.4 Aperture) -LED Flash -Up to 4K video recording |
| Front Camera |
12 Megapixels (f/2.2 Aperture) -Up to 4K video recording |
| Storage | 128GB or 256GB |
| Expansion | None |
| SIM Card | Dual SIM (Nano + Nano with eSIM support) |
| Cellular | 5G, 4G LTE (with VoLTE), 3G HSPA+, 2G EDGE & GPRS Networks |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac/ax/6 (dual band) |
| NFC | Yes |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BeiDou, QZSS |
| USB OTG | Yes |
| USB PORT | USB Type-C |
| Sound |
Stereo Dual Speakers USB Type-C Audio Output |
| FM Radio | No |
| Biometrics | Face Recognition & Fingerprint sensor (under-display, optical) |
| Sensors | Gyroscope, Compass, Ambient Light Sensor, Virtual Proximity Sensor, Accelerometer |
| Battery | 5000 mAh (Non-removable) 45W Fast Charging |
| Material | Glass front, Plastic back (IP67 dust & water resistance) |
| Dimensions | 162.9 x 78.2 x 7.4 mm |
| Weight | 195 g |
| Colors | Awesome Charcoal, Awesome Lavender, Awesome Graygreen, Awesome White |
| Release Date | March 25, 2026 |
| Price |
₱25,990.00 Official price of 8GB+128GB variant ₱27,990.00 Official price of 8GB+256GB variant |
Resources for SAMSUNG Galaxy A37 5G
- SAMSUNG Official Store on Shopee
- SAMSUNG Official Store on Lazada
- SAMSUNG Smartphones Pricelist
- SAMSUNG Official Website



