
The OPPO A6s 5G smartphone in Ice White color.
The OPPO A6s 5G is a midrange smartphone officially released in the Philippines on May 1, 2026. It features a 6.75-inch HD+ display with 900nits of typical brightness, 50MP main camera with selfie mirror at the back and a 16MP selfie camera.
It runs on a MediaTek Dimensity 6300 chipset with either 6GB or 8GB of RAM, Android 15 OS and ColorOS 15 software. There's also a side-mounted fingerprint scanner, 5G connectivity, dual-band Wi-Fi, NFC, stereo speakers, IP69 water resistance and either 128GB or 256GB of storage.
A large 7,000mAh battery powers the device with 80W of fast charging rate.
The OPPO A6s 5G smartphone is priced at ₱22,999.00 in the Philippines for the 6GB+128GB version and ₱25,999.00 for the 8GB+256GB version.
It is now in OPPO stores nationwide, authorized dealers, and official OPPO online stores on Shopee, Lazada and its official website. There's a ₱2,000 DISCOUNT for in-store purchases until May 14 and FREEBIES include a Tango Jet Fan or OPPO Enco Buds3 depending on the platform.
| Specs | OPPO A6s 5G |
|---|---|
| Display | 6.75-inch HD+ IPS LCD Display (720 x 1570 Pixels, 256 ppi) with 120Hz Refresh Rate, 900nits typical brightness, 1125nits HBM, and punch-hole |
| OS | Android 15 with ColorOS 15.0 |
| Chipset | MediaTek Dimensity 6300 (6 nm) |
| CPU | Octa Core CPU 2x Cortex-A76 @ 2.4GHz & 6x Cortex-A55 @ 2.0GHz |
| GPU | Mali-G57 MP2 |
| RAM | 6GB or 8GB of RAM |
| Rear Camera | Dual Cameras: 50MP Main Camera (f/1.8 Aperture, Autofocus) 2MP Monochrome (f/2.4 Aperture) -LED Flash -Up to 1080p@60fps video recording Selfie mirror at the back |
| Front Camera | 16 Megapixels (f/2.4 Aperture) -Up to 1080p@30fps video recording |
| Storage | 128GB or 256GB |
| Expansion | Expandable up to 1TB via microSD |
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM) |
| Cellular | 5G, 4G LTE (with VoLTE), 3G HSPA+, 2G EDGE & GPRS Networks |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac (dual band) |
| NFC | Yes |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Infrared | No |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BeiDou, QZSS |
| USB OTG | Yes |
| USB PORT | USB Type-C |
| Sound | USB Type-C Audio Output (Stereo Speakers, Up to 300% volume) |
| FM Radio | No |
| Biometrics | Face Recognition & Fingerprint sensor (side-mounted) |
| Sensors | Compass, Ambient Light Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer |
| Battery | 7000 mAh (Non-removable) 80W Fast Charging (SUPERVOOC, 100% in 64 minutes) 5W Reverse charging |
| Material | Glass front, Plastic back (IP69 dust & water resistance) |
| Dimensions | 166.61 x 78.51 x 8.61 mm |
| Weight | 216 g |
| Colors | Ice White, Cappuccino Brown |
| Release Date | May 1, 2026 |
| Price | ₱22,999.00 Official price of 6GB+128GB variant ₱25,999.00 Official price of 8GB+256GB variant |