Nothing Phone (2a) Plus – Full Specs and Official Price in the Philippines
The Nothing Phone (2a) Plus is a "premium midrange" smartphone with three 50MP cameras - two 50MP rear cameras and one 50MP selfie camera. It features a 6.7-inch FHD+ AMOLED display with the brand's signature "Glyph Interface" LED strips at the back.
It runs on a MediaTek Dimensity 7350 Pro processor with 12GB of RAM, Andoid 14 OS, and the Nothing OS 2.6 software. There's also an under-display fingerprint scanner, 5G connectivity, NFC, Wi-Fi 6, stereo speakers, and 256GB of storage.
A 5000mAh battery powers the device with support for 50W fast charging rate.
Nothing Phone (2a) Plus Price and Availability
The Nothing Phone (2a) Plus smartphone is priced at ₱24,990.00 in the Philippines.
It will be available for PRE-ORDER from September 26 to 28, 2024 with FREEBIES. It will also be available in Digital Walker stores and its online stores on Lazada and Shopee.
Nothing Phone (2a) Plus Full Smartphone Specifications
| Specs | Nothing Phone (2a) Plus |
|---|---|
| Display | 6.7-inch FHD+ AMOLED Display (1080 x 2412 Pixels 395 ppi) with Corning Gorilla Glass 5, 20:9 Aspect Ratio, 120Hz Refresh Rate, 700 nits typ., 1300 nits peak, HDR10+, and punch-hole |
| OS | Android 14 with Nothing OS 2.6, up to 3 Android OS upgrades |
| Chipset | MediaTek Dimensity 7350 Pro (4 nm) |
| CPU | Octa Core CPU 2x Cortex-A715 @ 3.0GHz + 6x Cortex-A510 @ 2.0GHz |
| GPU | Mali-G610 MC4 |
| RAM | 12 GB |
| Rear Camera | Dual Cameras: 50MP Main Camera (f/1.88 Aperture, Autofocus, OIS) 50MP Ultra-wide (f/2.2 Aperture, 114˚ FoV) -LED Flash -Up to 4K@30fps video recording with video stabilization |
| Front Camera |
50 Megapixels (f/2.2 Aperture) -Up to 4K video recording |
| Storage | 256GB |
| Expansion | None |
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM) |
| Cellular | 5G, 4G LTE (with VoLTE), 3G HSPA+, 2G EDGE & GPRS Networks |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac/6 |
| NFC | Yes |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BeiDou, QZSS |
| USB OTG | Yes |
| USB PORT | USB Type-C |
| Sound |
Stereo Dual Speakers USB Type-C Audio Output |
| FM Radio | No |
| Biometrics | Face Recognition & Fingerprint Sensor (under-display) |
| Sensors |
Gyroscope, Compass, Ambient Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer Multi-LED Notification Lights ("Glyph Interface") at the back |
| Battery | 5000 mAh (Non-removable) 50W Fast Charging (100% in 56 minutes) |
| Material | Glass front, Plastic back (IP54 dust & splash resistance) |
| Dimensions | 161.7 x 76.3 x 8.5 mm |
| Weight | 190 g |
| Colors | Black, Gray |
| Release Date | September 26, 2024 |
| Price | ₱24,990.00 Official price |
Resources for Nothing Phone (2a) Plus
- NOTHING Official Store on Shopee
- NOTHING Official Store on Lazada
- NOTHING Smartphones Pricelist
- NOTHING Official Website



