
The Infinix GT 50 Pro 5G smartphone in Black Abyss color.
The Infinix GT 50 Pro 5G is a gaming smartphone that features a visible liquid cooling system, upgraded pressure-sensitive gaming triggers and LED lighting strips at the back.
It has a 6.78-inch AMOLED display with 144Hz of maximum refresh rate, 50MP + 8MP rear cameras, and 8MP selfie camera. It runs on a MediaTek Dimensity 8400 Ultimate chipset with 12GB of RAM, 5G connectivity, Wi-Fi 6, NFC, IR, stereo speakers, IP64 water resistance and either 256GB or 512GB of storage.
A 6500mAh battery powers the device with support for 45W wired charging rate and 30W wireless charging.
The Infinix GT 50 Pro 5G smartphone is priced at ₱30,999.00 in the Philippines for the 12GB+256GB version and ₱35,999.00 for the 12GB+512GB version.
It is now available for pre-order with ₱11,999 worth of freebies, ₱1,000 discount off the SRP and a free gaming kit.
Stay tuned for its promo price to be revealed during the official launching event.
View the Infinix GT 50 Pro 5G on Shopee, Lazada or Amazon.
| Specs | Infinix GT 50 Pro 5G |
|---|---|
| Display | 6.78-inch 1.5K AMOLED Display (1208 x 2644 Pixels, 429 ppi) with Corning Gorilla Glass 7i, up to 144Hz Refresh Rate, 700nits typical brightness, 4500nits peak, 2304Hz PWM, and punch-hole |
| OS | Android 16 with XOS 16 |
| Chipset | MediaTek Dimensity 8400 Ultimate (4 nm) |
| CPU | Octa Core CPU 1x Cortex-A725 @ 3.25GHz , 3x Cortex-A725 @ 3.0GHz & 4x Cortex-A725 @ 2.1GHz |
| GPU | Mali-G720 MP7 |
| RAM | 12 GB |
| Rear Camera | Dual Cameras: 50MP Main Camera (f/1.59 Aperture, Autofocus, OIS) 8MP Ultrawide (f/2.2 Aperture, 111.4° FoV) -Dual LED Flash -Up to 4K@60fps video recording, OIS/EIS video stabilization |
| Front Camera | 13 Megapixels (f/2.2 Aperture) -Up to 4K video recording |
| Storage | 256GB or 512GB |
| Expansion | None |
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM) |
| Cellular | 5G, 4G LTE (with VoLTE), 3G HSPA+, 2G EDGE & GPRS Networks |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac/6 |
| NFC | Yes |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Infrared | Yes |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BeiDou |
| USB OTG | Yes |
| USB PORT | USB Type-C |
| Sound | USB Type-C Audio Output (Dolby Atmos; Stereo Speakers with up to 200% volume) |
| FM Radio | Yes |
| Biometrics | Face Recognition & Fingerprint sensor (under-display, optical) |
| Sensors | Gyroscope, Compass, Ambient Light Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer Pressure-sensitive gaming triggers (GT Trigger) LED strips at the back (Mechanical Light Waves) |
| Battery | 6500 mAh (Non-removable) 45W Fast Charging 30W Wireless charging Bypass charging |
| Material | Glass front, Plastic back (IP64 dust & splash resistance) |
| Dimensions | 162.44 x 77.23 x 8.15 mm |
| Weight | 198 g |
| Colors | Black Abyss, Red Blaze, Silver Glacier |
| Release Date | June 10, 2026 |
| Price | ₱30,999.00 Official price of 12GB+256GB variant ₱35,999.00 Official price of 12GB+512GB variant |