
The HONOR 600 Pro smartphone in orange.
The HONOR 600 Pro is a flagship challenger smartphone that boasts a unibody carved design, 6.57-inch AMOLED display with 8000nits of HDR peak brightness, 200MP + 50MP + 12MP triple rear cameras, and a 50MP selfie camera.
It runs on a Qualcomm Snapdragon 8 Elite chipset, 12GB of RAM, Android 16 OS and MagicOS 10 software with various AI capabilities including AI Image to Video 2.0. There's also an under-display fingerprint scanner, 5G connectivity, Wi-Fi 7, NFC, IR, stereo speakers, IP69K water resistance and 512GB of storage.
A massive 7,000mAh battery powers the device with support for 80W fast charging and 50W wireless charging.
The HONOR 600 Pro has no official price in the Philippines yet.
It is officially launching on May 14, 2026.
Stay tuned for the official price, discounts, freebies, and other promos.
| Specs | HONOR 600 Pro |
|---|---|
| Display | 6.57-inch AMOLED Display (1264 x 2728 Pixels, 458 ppi) with 120Hz Refresh Rate, 8000nits peak brightness, HDR Vivid, and punch-hole |
| OS | Android 16 with MagicOS 10 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Elite (3 nm) |
| CPU | Octa Core CPU 2x Oryon V2 Phoenix L @ 4.32GHz & 6x Oryon V2 Phoenix M @ 3.53GHz |
| GPU | Adreno 830 |
| RAM | 12 GB |
| Rear Camera | Triple Cameras: 200MP Main Camera (f/1.9 Aperture, Autofocus, OIS) 50MP Telephoto (f/2.8 Aperture, Autofocus, 3.5x Optical Zoom) 12MP Ultrawide (f/2.2 Aperture, Autofocus, 112˚ FoV) -Dual LED Flash -Up to 4K video recording, OIS/EIS video stabilization Color spectrum sensor |
| Front Camera | 50 Megapixels (f/2.0 Aperture) -Up to 4K video recording, EIS video stabilization |
| Storage | 512GB |
| Expansion | None |
| SIM Card | Dual SIM (Nano + Nano with eSIM support) |
| Cellular | 5G, 4G LTE (with VoLTE), 3G HSPA+, 2G EDGE & GPRS Networks |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac/6/7 |
| NFC | Yes |
| Bluetooth | Bluetooth 6.0 |
| Infrared | Yes |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BeiDou, QZSS, NavIC |
| USB OTG | Yes |
| USB PORT | USB Type-C |
| Sound | USB Type-C Audio Output (Stereo Speakers; Up to 200% volume) |
| FM Radio | No |
| Biometrics | Face Recognition & Fingerprint sensor (under-display, optical) |
| Sensors | Gyroscope, Compass, Ambient Light Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer AI Button |
| Battery | 7000 mAh (Non-removable) 80W Fast Charging (HONOR SuperCharge) 50W Fast Wireless Charging 27W Reverse Charging |
| Material | Glass front and back with Aluminum frame (IP68/IP69/IP69K dust & water resistance; SGS 5-star drop & crush resistance) |
| Dimensions | 156.0 x 74.7 x 7.8 mm |
| Weight | 200 g |
| Colors | Orange |
| Release Date | May 14, 2026 |
| Price | No price yet |