Xiaomi 17T Pro – Full Specs and Official Price in the Philippines
The Xiaomi 17T Pro is a smartphone that features a 6.83-inch AMOLED display with 144Hz maximum refresh rate, 50MP + 50MP + 12MP LEICA co-engineered cameras with 5x periscope telephoto and a 32MP selfie camera.
It runs on a MediaTek Dimensity 9500 chipset with 12GB of RAM, Android 16 OS, and AI-packed HyperOS 3. There's also an under-display fingerprint scanner, 5G connectivity, Wi-Fi 7, NFC, stereo speakers, IP68 water resistance and either 256GB or 512GB of storage.
A large 7000mAh battery powers the device with 100W fast charging and 50W wireless charging.
Xiaomi 17T Pro Price and Availability
The Xiaomi 17T Pro smartphone is priced at ₱45,999.00 in the Philippines for the 12GB+256GB version with promo price of ₱43,999.00 on May 29, 2026 and ₱47,999.00 for the 12GB+512GB version.
It is now available for pre-order from May 29 to June 11, 2026 with a FREE Xiaomi Smart Band 10 and Xiaomi Sound Outdoor speaker. It's also available online on Lazada and Shopee with a FREE Redmi Watch 6.
Xiaomi 17T Pro Full Smartphone Specifications
| Specs | Xiaomi 17T Pro |
|---|---|
| Display | 6.83-inch 1.5K AMOLED Display (1280 x 2772 Pixels 447 ppi) with Corning Gorilla Glass 7i, 144Hz Refresh Rate, 3500nits peak brightness, 3840Hz PWM, HDR10+, Dolby Vision, and punch-hole |
| OS | Android 16 with Xiaomi HyperOS 3 |
| Chipset | MediaTek Dimensity 9500 (3 nm) |
| CPU | Octa Core CPU 1x C1-Ultra @ 4.21GHz + 3x C1-Premium @ 3.5GHz + 4x C1-Pro @ 2.7GHz |
| GPU | Mali G1-Ultra |
| RAM | 12 GB |
| Rear Camera | Triple Cameras: 50MP Main Camera (Light Fusion 950, f/1.67 Aperture, Autofocus, OIS) 50MP Periscope Telephoto (f/3.0 Aperture, Autofocus, OIS, 5x Optical zoom) 12MP Ultrawide (f/2.2 Aperture, 120˚ FoV) -Dual LED Flash -Up to 8K@30fps or 4K@120fps video recording, OIS/EIS video stabilization LEICA Summilux Lens and LEICA Filters Color spectrum sensor |
| Front Camera |
32 Megapixels (f/2.2 Aperture) -Up to 4K video recording |
| Storage | 256GB or 512GB (UFS 4.1) |
| Expansion | None |
| SIM Card | Dual SIM (Nano + Nano with eSIM support) |
| Cellular | 5G, 4G LTE (with VoLTE), 3G HSPA+, 2G EDGE & GPRS Networks |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac/6/7 |
| NFC | Yes |
| Bluetooth | Bluetooth 6.0 |
| Infrared | Yes |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BeiDou, QZSS, NavIC |
| USB OTG | Yes |
| USB PORT | USB Type-C |
| Sound |
Hi-Res Audio, Dolby ATMOS, Stereo Dual Speakers USB Type-C Audio Output |
| FM Radio | No |
| Biometrics | Face Recognition & Fingerprint sensor (under-display, optical) |
| Sensors | Gyroscope, Compass, Ambient Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer |
| Battery | 7000 mAh (Non-removable) 100W Fast charging (HyperCharge, 100% in 48 minutes) 50W Wireless charging (50% in 42 minutes) |
| Material | Glass front and back with Aluminum frame (IP68 dust & water resistance) |
| Dimensions | 162.2 x 77.5 x 8.25 mm |
| Weight | 219 g |
| Colors | Black, Deep Blue, Deep Violet |
| Release Date | May 29, 2026 |
| Price |
₱45,999.00 Official price of 12GB+256GB variant with ₱43,999.00 promo price on May 29, 2026 ₱47,999.00 Official price of 12GB+512GB variant |
Resources for Xiaomi 17T Pro
- XIAOMI Official Store on Shopee
- XIAOMI Official Store on Lazada
- XIAOMI Smartphones Pricelist
- XIAOMI Official Website



