TECNO POVA Curve 2 5G – Full Specs and Official Price in the Philippines
The TECNO POVA Curve 2 5G is a slim and lightweight smartphone that has a large-capacity 8,000mAh battery.
It features a curved-edge 6.78-inch FHD+ AMOLED display with 4500nits of peak brightness, 50MP main camera, and 13MP selfie camera. It runs on a MediaTek Dimensity 7100 chipset with 8GB of RAM, Android 16 OS and AI-enhanced HiOS 16 software.
There's also an under-display fingerprint scanner, 5G connectivity, dual-band Wi-Fi, NFC, IR, stereo speakers, 256GB of storage and 45W fast charging.
TECNO POVA Curve 2 Price and Availability
The TECNO POVA Curve 2 smartphone is priced at ₱16,999.00 in the Philippines.
It is now available in some smartphone retailers although TECNO Philippines has not made an official announcement yet.
It should be released via TECNO stores and official TECNO online stores on Shopee and Lazada soon. Stay tuned for updates including freebies and discounts.
TECNO POVA Curve 2 Full Smartphone Specifications
| Specs | TECNO POVA Curve 2 |
|---|---|
| Display | 6.78-inch FHD+ AMOLED Display (1080 x 2364 Pixels 429 ppi) with Corning Gorilla Glass 7i, Up to 144Hz Refresh Rate, 1600nits HBM, 4500nits peak brightness, and punch-hole |
| OS | Android 16 with HiOS 16 |
| Chipset | MediaTek Dimensity 7100 (6 nm) |
| CPU | Octa Core CPU 4x Cortex-A78 @ 2.4GHz + 4x Cortex-A55 @ 2.0GHz |
| GPU | Mali-G610 MC2 |
| RAM | 8 GB |
| Rear Camera | Dual Cameras: 50MP Main Camera (f/1.8 Aperture, Autofocus) 2MP Macro (f/2.4 Aperture) -LED Flash -Up to 1440p@30fps video recording |
| Front Camera |
13 Megapixels (f/2.0 Aperture) -Up to 1440p@30fps video recording |
| Storage | 256GB |
| Expansion | None |
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM) |
| Cellular | 5G, 4G LTE (with VoLTE), 3G HSPA+, 2G EDGE & GPRS Networks |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac (dual band) |
| NFC | Yes |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 FreeLink 2.0 |
| Infrared | Yes |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BeiDou |
| USB OTG | Yes |
| USB PORT | USB Type-C |
| Sound |
Dolby ATMOS, Hi-Res Audio, Stereo Speakers USB Type-C Audio Output |
| FM Radio | Yes |
| Biometrics | Face Recognition & Fingerprint sensor (under-display, optical) |
| Sensors | Gyroscope, Compass, Ambient Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer |
| Battery | 8000 mAh (Non-removable) 45W Fast Charging (50% in 36 minutes) Bypass charging |
| Material | Glass front, Polycarbonate back (IP64 dust & splash resistance) |
| Dimensions | 162.7 x 77.2 x 7.42 mm |
| Weight | 195 g |
| Colors | Storm Titanium, Melting Silver, Mystic Purple |
| Release Date | May 2026 |
| Price | ₱16,999.00 Official price |
Resources for TECNO POVA Curve 2
- TECNO Official Store on Shopee
- TECNO Official Store on Lazada
- TECNO Smartphones Pricelist
- TECNO Official Website



