Infinix SMART 20 – Specs and Price in the Philippines
The Infinix SMART 20 is an entry-level smartphone that boasts a noise reduction feature for voice calls, NFC file transfer and a slim 7.7mm design. It's equipped with an 8MP main rear camera, 8MP selfie camera, and a 6.78-inch HD+ display with 120Hz refresh rate.
It runs on a MediaTek Helio G81 Ultimate chipset with 4GB of RAM and Android 16 OS and XOS software. There's also a side-mounted fingerprint scanner, 4G LTE connectivity, dual-band Wi-Fi, IP64 splash resistance, and either 64GB or 128GB of storage.
A 5200mAh battery powers the device.
Infinix SMART 20 Price and Availability
The Infinix SMART 20 smartphone is priced at ₱4,499.00 in the Philippines for the 4GB+64GB version and ₱5,499.00 for the 4GB+128GB version.
It is now listed on the official Infinix online stores on Shopee and Lazada. Availability in physical Infinix stores and authorized retailers should follow soon.
Infinix SMART 20 Full Smartphone Specifications
| Specs | Infinix SMART 20 |
|---|---|
| Display | 6.78-inch HD+ IPS LCD Display (720 x 1576 Pixels 256 ppi) with 120Hz Refresh Rate and punch-hole |
| OS | Android 16 with XOS |
| Chipset | MediaTek Helio G81 Ultimate (12 nm) |
| CPU | Octa Core CPU 2x Cortex-A75 @ 2.0GHz + 6x Cortex-A55 @ 1.7GHz |
| GPU | Mali-G52 MP2 |
| RAM | 4 GB |
| Rear Camera | Dual Cameras: 8MP Main Camera (Autofocus) Auxiliary lens -LED Flash -Up to 1080p video recording |
| Front Camera |
8 Megapixels |
| Storage | 64GB or 128GB |
| Expansion | Expandable up to 1TB via microSD |
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM) |
| Cellular | 4G LTE, 3G HSPA+, 2G EDGE & GPRS Networks |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac (dual band) |
| NFC | Yes |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 UltraLink |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BeiDou |
| USB OTG | Yes |
| USB PORT | USB Type-C |
| Sound | 3.5mm Audio Jack |
| FM Radio | Yes |
| Biometrics | Face Recognition & Fingerprint sensor (side-mounted) |
| Sensors | Compass, Ambient Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer |
| Battery | 5200 mAh (Non-removable) 10W charging rate |
| Material | Glass front, Plastic back (IP64 dust & splash resistance; 1.5-meter drop protection) |
| Dimensions | 7.7mm in thickness |
| Weight | ~ |
| Colors | Shadow Black, Cloudine Blue, Polaris Titanium, Sunlike Orange |
| Release Date | February 17, 2026 |
| Price |
₱4,499.00 Official price of 4GB+64GB variant ₱5,499.00 Official price of 4GB+128GB variant |
Resources for Infinix SMART 20
- INFINIX Official Store on Shopee
- INFINIX Official Store on Lazada
- INFINIX Smartphones Pricelist
- INFINIX Official Website



