vivo Y19s – Full Specs and Official Price in the Philippines
The vivo Y19s is a budget smartphone that features a 6.68-inch HD+ display, IP64 dust & water resistance, 50MP main rear camera with Night mode, and a 5MP selfie camera.
It runs on a UNISOC T612 processor with either 4GB or 8GB of RAM, Android 14 OS, and the Funtouch 14 software. There's also a side-mounted fingerprint scanner, 4G LTE connectivity, dual-band Wi-Fi, stereo speakers, and either 128GB or 256GB of expandable storage.
A large 5,500mAh battery powers the device with 15W of charging rate via USB Type-C.
vivo Y19s Price and Availability
The vivo Y19s smartphone is priced at ₱6,499.00 in the Philippines for the 4GB+128GB version and ₱8,499.00 for the 8GB+256GB version.
It is now available in vivo stores, smartphone retailers, and official vivo online stores on Lazada, Shopee, TikTok Shop, and the vivo Philippines website.
vivo Y19s Full Smartphone Specifications
| Specs | vivo Y19s |
|---|---|
| Display | 6.68-inch HD+ IPS LCD Display (720 x 1604 Pixels 264 ppi) with 20:9 Aspect Ratio, 90Hz Refresh Rate, 1000 nits max brightness, and punch-hole |
| OS | Android 14 with Funtouch OS 14 |
| Chipset | UNISOC Tiger T612 (12 nm) |
| CPU | Octa Core CPU 2x Cortex-A75 @ 1.8GHz + 6x Cortex-A55 @ 1.8GHz |
| GPU | Mali-G57 |
| RAM | 4GB or 8GB of RAM |
| Rear Camera | Dual Cameras: 50MP Main Camera (f/1.8 Aperture, Autofocus) 0.08MP Adjunct Lens -LED Flash -Up to 1080p video recording |
| Front Camera |
5 Megapixels (f/2.2 Aperture) |
| Storage | 128GB or 256GB |
| Expansion | Expandable up to 1TB via microSD |
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM) |
| Cellular | 4G LTE, 3G HSPA+, 2G EDGE & GPRS Networks |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac (dual band) |
| NFC | No |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BeiDou, QZSS |
| USB OTG | Yes |
| USB PORT | USB Type-C |
| Sound |
Stereo Speakers, up to 300% volume 3.5mm Audio Jack |
| FM Radio | Yes |
| Biometrics | Face Recognition & Fingerprint Sensor (side-mounted) |
| Sensors |
Compass, Ambient Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer Decorative Multi-color LED (Dynamic Light) |
| Battery | 5500 mAh Li-ion Battery (Non-removable) 15W charging rate |
| Material | Glass front, Plastic back (IP64 dust & water resistance) |
| Dimensions | 165.8 x 76.15 x 8.14 mm |
| Weight | 198 g |
| Colors | Glossy Black, Glacier Blue, Pearl Silver |
| Release Date | November 17, 2024 |
| Price |
₱6,499.00 Official price of 4GB+128GB variant ₱8,499.00 Official price of 8GB+256GB variant |
Resources for vivo Y19s
- VIVO Official Store on Shopee
- VIVO Official Store on Lazada
- VIVO Smartphones Pricelist
- VIVO Official Website



