
The TECNO Spark 10C smartphone in blue.
The TECNO Spark 10C is an entry-level smartphone that features a 6.56-inch HD+ display with a 90Hz screen refresh rate, 16 Megapixel dual rear camera system, and an 8 Megapixel selfie camera.
It runs on a UNISOC Tiger T606 chipset with 4GB of RAM, Android 12 OS, and the HiOS 8.6 interface. There's also a side-mounted fingerprint scanner, 4G LTE connectivity, dual-band Wi-Fi, and 128GB of expandable storage.
A large 5000mAh battery powers the device with 18W charging rate via USB type-C.
The TECNO Spark 10C smartphone is priced at ₱5,499.00 in the Philippines with a promo price of ₱4,699.00 on April 20, 2023.
It will be avialable in TECNO stores, authorized retailers, and official TECNO online shops starting on April 20, 2023.
View the TECNO Spark 10C on Shopee, Lazada or Amazon.
| Specs | TECNO Spark 10C |
|---|---|
| Display | 6.56-inch HD+ IPS LCD Display (720 x 1612 Pixels, 269 ppi) with 20:9 Aspect Ratio, 90Hz Refresh Rate, and notch |
| OS | Android 12 with HiOS 8.6 |
| Chipset | UNISOC Tiger T606 |
| CPU | Octa Core CPU 2x Cortex-A75 @ 1.6GHz & 6x Cortex-A55 @ 1.6GHz |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| RAM | 4 GB |
| Rear Camera | Dual Cameras: 16MP Main Camera (Autofocus) 2MP AI Lens -Dual LED Flash -Up to 1080p video recording |
| Front Camera | 8 Megapixels |
| Storage | 128GB |
| Expansion | Expandable up to 512GB via microSD |
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM) |
| Cellular | 4G LTE, 3G HSPA+, 2G EDGE & GPRS Networks |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac (dual band) |
| NFC | No |
| Bluetooth | Bluetooth 5.1 |
| Positioning | GPS |
| USB OTG | Yes |
| USB PORT | USB Type-C |
| Sound | 3.5mm Audio Jack |
| FM Radio | Yes |
| Biometrics | Face Recognition & Fingerprint Sensor (side-mounted) |
| Sensors | Compass, Ambient Light Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer |
| Battery | 5000 mAh Li-Po Battery (Non-removable) 18W charging rate |
| Material | Glass front, Plastic back |
| Dimensions | 163.84 x 75.49 x 8.5 mm |
| Colors | Meta Black, Meta Blue, and Meta Green |
| Release Date | April 19, 2023 |
| Price | ₱5,499.00 Official price with ₱4,699.00 promo price on April 20, 2023 |