SAMSUNG Galaxy S25 Ultra – Full Specs and Official Price in the Philippines
The SAMSUNG Galaxy S25 Ultra is a premium smartphone that features a 6.9-inch QHD+ AMOLED display with anti reflective Corning Gorilla Armor 2 glass, 200MP + 50MP + 50MP + 10MP quad rear cameras with up to 8K video recording, and a 12MP selfie camera with autofocus.
It runs on a Qualcomm Snapdragon 8 Elite for Galaxy processor with 12GB of RAM, Android 15 OS, and the new AI-enhanced One UI 7 software. There's also an under-display fingerprint scanner, 5G connectivity, S Pen stylus support, NFC, Wi-Fi 7, Samsung DeX, Hi-Res audio, and up to 1TB of storage.
A 5,000mAh battery powers the device with support for 45W fast charging and 25W wireless charging.
SAMSUNG Galaxy S25 Ultra Price and Availability
The SAMSUNG Galaxy S25 Ultra smartphone is priced at ₱84,990.00 in the Philippines for the 12GB+256GB version.
It also comes in 12GB+512GB version for ₱93,990.00 and 12GB+1TB version for ₱110,990.00.
It is now available for pre-order in SAMSUNG stores, authorized dealers, and official SAMSUNG online stores on Shopee, Lazada, and Samsung.com with storage upgrade.
SAMSUNG Galaxy S25 Ultra Full Smartphone Specifications
| Specs | SAMSUNG Galaxy S25 Ultra |
|---|---|
| Display |
6.9-inch QHD+ Dynamic AMOLED 2X Display (1440 x 3120 Pixels 498 ppi) with Corning Gorilla Armor 2, 19.5:9 Aspect Ratio, 120Hz Refresh Rate, 2600nits peak, HDR10+, and punch-hole
S Pen stylus (built-in) |
| OS | Android 15 with One UI 7 and Galaxy AI |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Elite (3 nm) |
| CPU | Octa Core CPU 2x Oryon V2 Phoenix L @ 4.47GHz + 6x Oryon V2 Phoenix M @ 3.53GHz |
| GPU | Adreno 830 |
| RAM | 12 GB |
| Rear Camera | Quad Cameras: 200MP Main Camera (f/1.7 Aperture, Laser Autofocus, OIS) 50MP Ultrawide (f/1.9 Aperture, Autofocus, 120˚ FoV) 50MP Periscope Telephoto (f/3.4 Aperture, Autofocus, OIS, 5x Optical Zoom) 10MP Telephoto (f/2.4 Aperture, Autofocus, OIS, 3x Optical Zoom) -LED Flash -Up to 8K video recording, 10-bit HDR -Video Stabilization |
| Front Camera |
12 Megapixels (f/2.2 Aperture, Autofocus) -Up to 4K@60fps video recording |
| Storage | 256GB, 512GB, 1TB |
| Expansion | None |
| SIM Card | Dual SIM (Nano + eSIM) |
| Cellular | 5G, 4G LTE (with VoLTE), 3G HSPA+, 2G EDGE & GPRS Networks |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac/6/7 |
| NFC | Yes |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BeiDou, QZSS |
| USB OTG | Yes with Samsung DeX and Samsung Wireless DeX |
| USB PORT | USB Type-C |
| Sound |
Hi-Res Audio, Stereo Speakers tuned by AKG USB Type-C Audio Output |
| FM Radio | No |
| Biometrics | Face Recognition & Fingerprint Sensor (under-display) |
| Sensors |
Barometer, Gyroscope, Compass, Ambient Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer Ultra-Wideband (UWB) |
| Battery | 5000 mAh (Non-removable) 45W Fast Charging (65% in 30 minutes) 25W Wireless Charging (Qi 2) |
| Material | Glass front and back, Titanium frame (IP68 dust & water resistance) |
| Dimensions | 162.8 x 77.6 x 8.2 mm |
| Weight | 218 g |
| Colors | Titanium Black, Titanium Silverblue,Titanium Gray, Titanium Whitesilver, Titanium Jetblack, Titanium Jadegreen,Titanium Pinkgold |
| Release Date | January 23, 2025 |
| Price |
₱84,990.00 Official price of 12GB+256GB variant ₱93,990.00 Official price of 12GB+512GB variant ₱110,990.00 Official price of 12GB+1TB variant |
Resources for SAMSUNG Galaxy S25 Ultra
- SAMSUNG Official Store on Shopee
- SAMSUNG Official Store on Lazada
- SAMSUNG Smartphones Pricelist
- SAMSUNG Official Website



