Samsung Galaxy Fold – Full Specs and Official Price in the Philippines
The Samsung Galaxy Fold is the first Android smartphone from Samsung with a foldable display.
It has a 7.3-inch Dynamic Super AMOLED display that folds inward. There's also a secondary display on the outside cover of the device measuring 4.6 inches. Hence, the device can act as a phone when closed and a tablet when unfolded.
It's powered by the Qualcomm Snapdragon 855 chipset with 12GB, Android Pie operating system and a 4,380mAh battery. It also has a triple camera setup at the back with a 12MP + 12MP + 16MP setup similar to the Samsung Galaxy S10.
The Samsung Galaxy Fold has an official price of USD1,980.00.
Samsung Galaxy Fold Price and Availability
The Samsung Galaxy Fold smartphone is priced at ₱109,990.00 in the Philippines.
It is now available in Samsung stores, authorized dealers, and online shops.
Samsung Galaxy Fold Full Smartphone Specifications
| Specs | Samsung Galaxy Fold |
|---|---|
| Display |
7.3-inch Foldable QXGA+ Dynamic AMOLED Main Display (1536 x 2152 Pixels 414 ppi) with 4.2:3 Aspect Ratio 4.6-inch HD+ Super AMOLED Cover Display (720 x 1680 Pixels, 397 ppi) with 21:9 Aspect Ratio |
| OS | Android 9.0 Pie with One UI |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 855 |
| CPU | Octa Core CPU 1x Kryo 485 @ 2.84GHz + 3x Kryo 485 @ 2.42GHz + 4x Kryo 485 @ 1.8GHz |
| GPU | Adreno 640 |
| RAM | 12 GB |
| Rear Camera | Triple Cameras: 12MP Main Camera (f/1.5 & f/2.4 Apertures) 12MP Telephoto (f/2.4 Aperture) 16MP Ultra-wide (f/2.2 Aperture) -Dual Pixel PDAF and LED Flash -OIS |
| Front Camera |
Dual Cameras: 10MP Main Camera (f/2.2 Aperture) 8MP Depth Sensor (f/1.9 Aperture) |
| Storage | 512GB |
| Expansion | None |
| SIM Card | Single SIM (Nano-SIM) |
| Cellular | 4G LTE, 3G HSPA+, 2G EDGE & GPRS Networks |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac (Dual Band) |
| NFC | Yes |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 |
| Positioning | A-GPS |
| USB OTG | Yes |
| USB PORT | USB Type-C |
| Sound |
Dolby ATMOS USB Type-C Audio Output |
| FM Radio | No |
| Biometrics | Face Recognition & Fingerprint Sensor |
| Sensors | Barometer, Gyroscope, Compass, Ambient Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer |
| Battery | 4380 mAh Li-Po Battery (Non-removable) 18W Fast Charging |
| Material | Glass with Metal Frame |
| Colors | Black, Silver, Blue and Green |
| Release Date | February 21, 2019 |
| Price | ₱109,990.00 Official price |
Resources for Samsung Galaxy Fold
- SAMSUNG Official Store on Shopee
- SAMSUNG Official Store on Lazada
- SAMSUNG Smartphones Pricelist
- SAMSUNG Official Website



