iPhone 16 – Full Specs and Official Price in the Philippines
The iPhone 16 smartphone features a 6.1-inch OLED display with Ceramic Shield, 48MP + 12MP dual rear cameras with the new Camera Control button, and a 12MP selfie camera.
It runs on the Apple A18 processor with 8GB of RAM and iOS18 operating system with upcoming Apple Intelligence AI features. There's also 5G connectivity, FaceID, Wi-Fi 7 support, NFC, stereo speakers, and up to 512GB of storage.
A 3,561mAh battery powers the device with support for fast charging via USB-C and MagSafe.
Apple iPhone 16 Price and Availability
The Apple iPhone 16 smartphone is priced at ₱54,990.00 in the Philippines for the 128GB version.
It also comes in 256GB version for ₱61,990.00 and 512GB version for ₱73,990.00.
Pre-orders will be accepted starting on October 10, 2024 in different Apple authorized stores including Shopee, Smart, and Globe while availability or release date is on October 18, 2024.
Apple iPhone 16 Full Smartphone Specifications
| Specs | Apple iPhone 16 |
|---|---|
| Display | 6.1-inch FHD+ Super Retina XDR OLED Display (1179 x 2556 Pixels 460 ppi) with Ceramic Shield (2nd gen), 60Hz Refresh Rate, 1000 nits typ., 2000 nits peak, HDR10, Dolby Vision, Pill-shaped cutout (Dynamic Island) |
| OS | iOS18 with Apple Intelligence via future software update |
| Chipset | Apple A18 (3 nm) |
| CPU | Hexa Core CPU 2x Performance Cores + 4x Efficiency Cores |
| GPU | Apple GPU (5 cores) |
| RAM | 8 GB |
| Rear Camera | Dual Cameras: 48MP Main Camera (f/1.6 Aperture, Autofocus, sensor-shift OIS) 12MP Ultra-wide (f/2.2 Aperture, Autofocus, 120° FoV) -LED Flash -Up to 4K@60fps video recording with Dolby Vision, Video Stabilization |
| Front Camera |
12 Megapixels (f/1.9 Aperture, Autofocus) -Up to 4K@60fps video recording |
| Storage | 128GB, 256GB, 512GB |
| Expansion | None |
| SIM Card | Dual SIM (Nano + eSIM) |
| Cellular | 5G, 4G LTE (with VoLTE), 3G HSPA+, 2G EDGE & GPRS Networks |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac/6/7 |
| NFC | Yes |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BeiDou, QZSS |
| USB OTG | Yes (USB 2, DisplayPort) |
| USB PORT | USB Type-C |
| Sound |
Spatial Audio, Stereo Dual Speakers USB Type-C Audio Output |
| FM Radio | No |
| Biometrics | FaceID Face Recognition |
| Sensors |
Barometer, Gyroscope, Compass, Ambient Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer Ultra Wideband (UWB) - AirTags Gen2 Emergency SOS |
| Battery | 3561 mAh Li-ion Battery (Non-removable) Fast Charging via USB-C and MagSafe 50% in 30 minutes with ≥20W adapter or ≥30W MagSafe 15W Qi2 Wireless Charging |
| Material | Glass front, Glass back, Aluminum frame (IP68 water & dust resistant) |
| Dimensions | 147.6 x 71.6 x 7.8 mm |
| Weight | 170 g |
| Colors | Black, White, Pink, Teal, Ultramarine |
| Release Date | September 10, 2024 |
| Price |
₱54,990.00 Official price of 128GB variant ₱61,990.00 Official price of 256GB variant ₱73,990.00 Official price of 512GB variant |
Resources for Apple iPhone 16
- APPLE Official Store on Shopee
- APPLE Official Store on Lazada
- APPLE Smartphones Pricelist
- APPLE Official Website



