iPhone 15 Plus – Full Specs and Official Price in the Philippines
The iPhone 15 Plus (also known as Apple iPhone 15 Plus) is a smartphone that features a 6.7-inch OLED display with Dynamic Island, 48MP + 12MP dual rear cameras with upgraded Portrait mode, and a 12 Megapixel front camera with autofocus.
It runs on an Apple A16 Bionic processor with the iOS 17 operating system. There's also 5G connectivity, Wi-Fi 6, NFC, UWB Air Tags, stereo sepakers with Dolby Atmos, and up to 512GB of internal storage.
A built-in battery powers the device with support for up to 20W fast charging via USB type-C.
Apple iPhone 15 Plus Price and Availability
The Apple iPhone 15 Plus smartphone is priced at ₱63,990.00 in the Philippines for the 128GB version.
It also comes in 256GB version for ₱70,990.00 and 512GB version for ₱82,990.00.
It will be available in the Philippines soon. Follow Pinoy Techno Guide on Facebook to be notified.
View the Apple iPhone 15 Plus on Shopee or Lazada.
Apple iPhone 15 Plus Full Smartphone Specifications
| Specs | Apple iPhone 15 Plus |
|---|---|
| Display | 6.7-inch WUXGA+ OLED Display (1290 x 2796 Pixels 460 ppi) with Ceramic Shield, 60Hz Refresh Rate, HDR, Dolby Vision, 2000nits peak brightness, and Dynamic Island |
| OS | iOS17 |
| Chipset | Apple A16 Bionic |
| CPU | Hexa Core CPU 2x Performance Cores + 4x Efficiency Cores |
| GPU | 5-core Apple GPU |
| RAM | 6 GB |
| Rear Camera | Dual Cameras: 48MP Main Camera (f/1.6 Aperture, Autofocus, OIS) 12MP Ultra-wide (f/2.2 Aperture, 120˚ FoV) -Dual-tone LED Flash -Up to 4K@60fps video recording with EIS |
| Front Camera |
12 Megapixels (f/1.9 Aperture, Autofocus) -Up to 4K@60fps video recording with EIS |
| Storage | 128GB, 256GB, 512GB |
| Expansion | None |
| SIM Card | Dual SIM (Nano + eSIM) |
| Cellular | 5G, 4G LTE (with VoLTE), 3G HSPA+, 2G EDGE & GPRS Networks |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac/6 |
| NFC | Yes |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Positioning | GPS with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BeiDou, QZSS |
| USB OTG | Yes with DisplayPort |
| USB PORT | USB Type-C |
| Sound |
Stereo Dual Speakers and Dolby Atmos USB Type-C Audio Output |
| FM Radio | No |
| Biometrics | FaceID Face Recognition |
| Sensors |
Gyroscope, Compass, Ambient Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer Ultra Wideband (UWB) - AirTags Emergency SOS via satellite (not applicable in PH) Crash detection |
| Battery | Li-ion Battery (Non-removable) 20W Fast Charging (50% in 30 minutes), 15 Wireless Charging (MagSafe) |
| Material | Glass front and back, Aluminum frame (IP68 Water & Dust Resistance) |
| Dimensions | 160.9 x 77.8 x 7.8 mm |
| Weight | 201 g |
| Colors | Black, Blue, Green, Yellow, Pink |
| Release Date | September 13, 2023 |
| Price |
₱63,990.00 Official price of 128GB variant ₱70,990.00 Official price of 256GB variant ₱82,990.00 Official price of 512GB variant |
Resources for Apple iPhone 15 Plus
- APPLE Official Store on Shopee
- APPLE Official Store on Lazada
- APPLE Smartphones Pricelist
- APPLE Official Website



