iPhone 13 – Full Specs and Official Price in the Philippines
The Apple iPhone 13 smartphone features a 6.1-inch FHD+ Super Retina XDR OLED display, 12MP + 12MP dual rear cameras with Sensor-Shift OIS, and a 12MP selfie camera.
It's powered by an A15 Bionic chipset with a hexa-core CPU and iOS 15 software. There's also FaceID facial recognition technology, 5G connectivity, NFC, Dolby Atmos audio, and either 128GB, 256GB, or 512GB of internal storage.
It supports up to 20W of fast wired charging and 15W of MagSafe wireless charging. It comes in five color choices - Midnight, Starlight, Blue, Pink, and (Product) RED.
Apple iPhone 13 Price and Availability
The Apple iPhone 13 smartphone is priced at ₱50,990.00 in the Philippines for the 128GB version with price drop to ₱49,990.00 on September 8, 2022.
It also comes in 256GB version for ₱57,990.00 and 512GB version for ₱69,990.00.
It is now available in Apple stores, authorized dealers, and online shops.
Apple iPhone 13 Full Smartphone Specifications
| Specs | Apple iPhone 13 |
|---|---|
| Display | 6.1-inch FHD+ OLED Display (1170 x 2532 Pixels 460 ppi) with Scratch Resistant Ceramic Glass, 19.5:9 Aspect Ratio, HDR10, Dolby Vision, and Notch |
| OS | iOS15 |
| Chipset | Apple A15 Bionic |
| CPU | Hexa Core CPU 2x Performance Cores @ 3.2GHz + 4x Power Efficiency Cores @ 2.0GHz |
| GPU | 4-core Apple GPU |
| RAM | 6 GB |
| Rear Camera | Dual Cameras: 12MP Main Camera (f/1.6 Aperture, dual-pixel PD Autofocus, sensor-shift OIS) 12MP Ultra-wide (f/2.4 Aperture, 120° FoV) -Dual-tone LED Flash -Up to 4K@60fps Video Recording |
| Front Camera |
12 Megapixels (f/2.2 Aperture) -Up to 4K@24fps Video Recording |
| Storage | 128GB, 256GB, or 512GB |
| Expansion | None |
| SIM Card | Dual SIM (Nano + eSIM) |
| Cellular | 5G, 4G LTE (with VoLTE), 3G HSPA+, 2G EDGE & GPRS Networks |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6 |
| NFC | Yes |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 |
| Positioning | GPS with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BeiDou, & QZSS |
| USB PORT | Lightning Port |
| Sound |
Stereo Speakers and Dolby Atmos Lightning Port Audio Output |
| FM Radio | No |
| Biometrics | Face Recognition |
| Sensors | Gyroscope, Compass, Ambient Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer |
| Battery | Li-ion Battery (Non-removable) 20W Fast Charging (50% in 30 minutes) and 15W MagSafe Wireless Charging |
| Material | Glass Front and Back with Aluminum Frame (IP68 Water & Dust Resistance) |
| Dimensions | 146.7 x 71.5 x 7.65 mm |
| Weight | 173 g |
| Colors | Midnight, Starlight, Blue, Pink, or (Product) RED |
| Release Date | September 15, 2021 |
| Price |
₱50,990.00 Official price of 128GB variant with ₱49,990.00 promo price on September 8, 2022 ₱57,990.00 Official price of 256GB variant ₱69,990.00 Official price of 512GB variant |
Resources for Apple iPhone 13
- APPLE Official Store on Shopee
- APPLE Official Store on Lazada
- APPLE Smartphones Pricelist
- APPLE Official Website



