
The Infinix HOT 70 smartphone in Thermo Orange color.
The Infinix HOT 70 is a budget-friendly smartphone that features a color-changing back (Thermo Orange color variant only), 6.78-inch HD+ display, 50MP rear camera and 8MP selfie camera.
It runs on a MediaTek Helio G100 Ultimate chipset with either 4GB or 8GB of RAM, Android 16 OS and XOS 16 software. There's also a side-mounted fingerprint scanner, 4G LTE connectivity, dual-band Wi-Fi, dual speakers and either 128GB or 256GB of storage.
A 6000mAh battery powers the device with support for 45W fast charging.
The Infinix HOT 70 smartphone is priced at ₱7,999.00 in the Philippines for the 4GB+128GB version with promo price of ₱7,999.00 on May 27, 2026.
It also comes in 4GB+256GB version for ₱9,999.00 and 8GB+256GB version for ₱12,999.00.
It is now available in a few retailers and should soon be in official Infinix stores nationwide and official Infinix online stores on Shopee and Lazada.
| Specs | Infinix HOT 70 |
|---|---|
| Display | 6.78-inch HD+ IPS LCD Display (720 x 1576 Pixels, 256 ppi) with 120Hz Refresh Rate, 560nits typical brightness, 700nits HBM, and punch-hole |
| OS | Android 16 with XOS 16 |
| Chipset | MediaTek Helio G100 Ultimate (6 nm) |
| CPU | Octa Core CPU 2x Cortex-A76 @ 2.2GHz & 6x Cortex-A55 @ 2.0GHz |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| RAM | 4GB or 8GB of RAM |
| Rear Camera | 50 Megapixels (f/1.85 Aperture, Autofocus) Dual LED Flash Up to 1440p video recording |
| Front Camera | 8 Megapixels (f/2.0 Aperture) -Up to 1440p video recording |
| Storage | 128GB or 256GB |
| Expansion | Expandable up to 1TB via microSD |
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM) |
| Cellular | 4G LTE, 3G HSPA+, 2G EDGE & GPRS Networks |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac (dual band) |
| NFC | Yes |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Infrared | Yes |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BeiDou |
| USB OTG | Yes |
| USB PORT | USB Type-C |
| FM Radio | Yes |
| Biometrics | Face Recognition & Fingerprint sensor (side-mounted) |
| Sensors | Gyroscope, Compass, Ambient Light Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer AI Button (One-Tap AI FlashMemo) |
| Battery | 6000 mAh (Non-removable) 45W Fast Charging (50% in 25 minutes) |
| Material | Glass front, Plastic back (IP64 dust & splash resistance) |
| Dimensions | 167.92 x 79.12 x 7.49 mm |
| Weight | 195 g |
| Colors | Night Pulse, Dive Blue, Silver Dancer, Green Texture, Quiet Violet, Thermo Orange |
| Release Date | May 27, 2026 |
| Price | ₱7,999.00 Official price of 4GB+128GB variant with ₱7,999.00 promo price on May 27, 2026 ₱9,999.00 Official price of 4GB+256GB variant ₱12,999.00 Official price of 8GB+256GB variant |