Huawei Mate 50 Pro – Full Specs and Official Price in the Philippines
The Huawei Mate 50 Pro is a premium flagship smartphone that features a large 6.74-inch OLED display with Kunlun Glass protection, 50MP + 64MP + 13MP triple rear cameras with variable aperture, and a 13MP selfie camera.
It runs on a Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 chipset with 8GB of RAM and EMUI 13 software. There's also an under-display fingerprint scanner, 4G LTE connectivity, Wi-Fi 6, 3D TOF face recognition technology, NFC, infrared port, 6-meter water resistance, stereo dual speakers, and either 256GB or 512GB of internal storage.
A 4,700mAh battery powers the device with 66W HUAWEI SuperCharge fast charging and 50W fast wireless charging. It comes in three color choices - black, silver, and orange with Vegan Leather back.
Huawei Mate 50 Pro Price and Availability
The Huawei Mate 50 Pro smartphone is priced at ₱58,899.00 in the Philippines for the 256GB version and ₱68,899.00 for the 512GB version.
It is now available in Huawei concept stores, authorized dealers, and the official Huawei online store.
View the Huawei Mate 50 Pro on Shopee or Lazada.
Huawei Mate 50 Pro Full Smartphone Specifications
| Specs | Huawei Mate 50 Pro |
|---|---|
| Display | 6.74-inch FHD+ OLED Display (1212 x 2616 Pixels 428 ppi) with Huawei Kunlun Glass, 19.5:9 Aspect Ratio, 120Hz Refresh Rate, and notch |
| OS | EMUI 13 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 |
| CPU | Octa Core CPU 1x Cortex-X2 @ 3.19GHz + 3x Cortex-A710 @ 2.75GHz + 4x Cortex-A510 @ 2.0GHz |
| GPU | Adreno 730 |
| RAM | 8 GB |
| Rear Camera | Triple Cameras: 50MP Main Camera (f/1.4 ~ f/4.0 Aperture, Laser & PD Autofocus, OIS) 64MP Periscope Telephoto (f/3.5 Aperture, Autofocus, OIS, 3x optical zoom) 13MP Ultra-wide (f/2.2 Aperture, 120˚ FoV) -Dual LED Flash -Up to 4K@60fps video recording, EIS |
| Front Camera |
13 Megapixels (f/2.4 Aperture) -Up to 4K@60fps video recording |
| Storage | 512GB |
| Expansion | None |
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM) |
| Cellular | 4G LTE, 3G HSPA+, 2G EDGE & GPRS Networks |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6 |
| NFC | Yes |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 |
| Infrared | Yes |
| Positioning | GPS (dual-band), GLONASS, GALILEO, BeiDou, QZSS, NavIC |
| USB OTG | Yes (Display Port) |
| USB PORT | USB Type-C |
| Sound |
Stereo Dual Speakers USB Type-C Audio Output |
| FM Radio | No |
| Biometrics | Face Recognition & Fingerprint Sensor (under-display) |
| Sensors | Barometer, Gyroscope, Compass, Ambient Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer |
| Battery | 4700 mAh Li-Po Battery (Non-removable) 66W Fast Charging (HUAWEI SuperCharge), 50W Fast Wireless Charging |
| Material |
Glass front and back (Black and Silver) or Vegan Leather back (Orange) IP68 Water & Dust Resistance (up to 6 meters in 30 mins) |
| Dimensions | 162.1 x 75.5 x 8.5 mm |
| Weight | 209 g (Black and Silver) or 205 g (Orange) |
| Colors | Black, Silver, and Orange |
| Release Date | November 17, 2022 |
| Price |
₱58,899.00 Official price of 256GB variant ₱68,899.00 Official price of 512GB variant |
Resources for Huawei Mate 50 Pro
- HUAWEI Official Store on Shopee
- HUAWEI Official Store on Lazada
- HUAWEI Smartphones Pricelist
- HUAWEI Official Website



