Cherry Mobile Flare Y6 Specs, Price and Features
The Cherry Mobile Flare Y6 is an Android Go smartphone with a 5.45-inch 18:9 aspect ratio display. It's equipped with an 8 Megapixel rear camera and 5 Megapixel front camera that both have an LED flash.
It's powered by a 1.3GHz quad-core processor, 1GB of RAM and 2000mAh battery. There's also 3G connectivity and an expandable 8GB of storage.
Cherry Mobile Flare Y6 Price and Availability
The Cherry Mobile Flare Y6 smartphone is priced at ₱2,999.00 in the Philippines.
It is now available in Cherry Mobile stores, authorized dealers, and online shops.
Cherry Mobile Flare Y6 Full Smartphone Specifications
| Specs | Cherry Mobile Flare Y6 |
|---|---|
| Display | 5.45-inch FWVGA+ IPS LCD Display (480 x 960 Pixels 197 ppi) with 18:9 Aspect Ratio |
| OS | Android 8.1 Oreo (Go Edition) |
| Chipset | MediaTek MT6580A |
| CPU | Quad Core CPU 4x Cortex-A7 @ 1.3GHz |
| GPU | Mali-400 MP2 |
| RAM | 1 GB |
| Rear Camera | 8 Megapixels (f/2.4 Aperture) LED Flash |
| Front Camera |
5 Megapixels with Soft LED Flash |
| Storage | 8GB |
| Expansion | Expandable up to 32GB via microSD |
| SIM Card | Dual SIM (Micro + Nano) |
| Cellular | 3G HSPA+, 2G EDGE & GPRS Networks |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| NFC | No |
| Bluetooth | Bluetooth 4.0 |
| Positioning | GPS |
| USB PORT | MicroUSB 2.0 |
| Sound | 3.5mm Audio Jack |
| FM Radio | Yes |
| Biometrics | None |
| Sensors | Ambient Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer |
| Battery | 2000 mAh Li-ion Battery (Removable) |
| Material | Plastic |
| Dimensions | 151 x 71.5 x 9.6 mm |
| Colors | Black, White and Gold |
| Release Date | October 18, 2018 |
| Price | ₱2,999.00 Official price |
Resources for Cherry Mobile Flare Y6
- CHERRY MOBILE Official Store on Shopee
- CHERRY MOBILE Official Store on Lazada
- CHERRY MOBILE Smartphones Pricelist
- CHERRY MOBILE Official Website



