vivo X300 Ultra – Full Specs and Official Price in the Philippines
The vivo X300 Ultra is a premium smartphone co-engineered with ZEISS that features a 6.82-inch 2K AMOLED display, two 200 Megapixel cameras, and optional telephoto extenders.
It runs on a Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 chipset with 16GB of RAM, Android 16 OS and AI-packed OriginOS 6 software. There's also an ultrasonic fingerprint scanner, 5G connectivity, Wi-Fi 7, NFC, IR, stereo speakers, IP69 water resistance and 512GB of storage.
A 6600mAh battery powers the device with support for 100W wired charging and 40W wireless charging.
vivo X300 Ultra Price and Availability
The vivo X300 Ultra smartphone is priced at ₱109,999.00 in the Philippines for the 12GB+512GB version and ₱149,999.00 for the 12GB+512GB Photography Kit version.
It is now available for pre-order until June 5, 2026 with a FREE vivo Photography bag. The Photography Kit variant comes with two telephoto extenders, grip, and other accessories.
View the vivo X300 Ultra on Shopee or Lazada.
vivo X300 Ultra Full Smartphone Specifications
| Specs | vivo X300 Ultra |
|---|---|
| Display | 6.82-inch QHD+ AMOLED Display (1440 x 3168 Pixels 510 ppi) with 1-144Hz Refresh Rate, 4500nits peak brightness, HDR10+, Dolby Vision, and punch-hole |
| OS | Android 16 with OriginOS 6 (up to 5 years of OS upgrades, 7 years of security updates) |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm) |
| CPU | Octa Core CPU 2x Oryon Gen 3 Prime @ 4.6GHz + 6x Oryon Gen 3 Performance @ 3.62GHz |
| GPU | Adreno 830 |
| RAM | 16 GB |
| Rear Camera | Triple Cameras: 200MP Main Camera (Sony LYTIA 901, f/1.9 Aperture, Laser Autofocus, OIS) 200MP Periscope Telephoto (f/2.67 Aperture, Autofocus, OIS, 3.7x Optical Zoom) 50MP Ultrawide (f/2.0 Aperture, 116˚ FoV, Autofocus, OIS) -Triple LED Flash -Up to 8K@30fps or 4K@120fps video recording, OIS/EIS video stabilization, Dolby Vision, 10-bit Log, ZEISS Optics, ZIESS T* Lens Coating -Compatible with vivo ZEISS Telephoto Extender Lens (200mm & 400mm) -Color Spectrum Sensor |
| Front Camera |
50 Megapixels (f/2.45 aperture, Autofocus) -Up to 4K@60fps video recording, EIS video stabilization |
| Storage | 512GB |
| Expansion | None |
| SIM Card | Dual SIM (Nano + Nano with eSIM support) |
| Cellular | 5G, 4G LTE (with VoLTE), 3G HSPA+, 2G EDGE & GPRS Networks |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac/6/7 |
| NFC | Yes |
| Bluetooth | Bluetooth 6.0 |
| Infrared | Yes |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BeiDou, QZSS |
| USB OTG | Yes (USB 3.2) |
| USB PORT | USB Type-C |
| Sound |
Stereo Dual Speakers USB Type-C Audio Output |
| FM Radio | No |
| Biometrics | Face Recognition & Fingerprint sensor (under-display, ultrasonic) |
| Sensors | Gyroscope, Compass, Ambient Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer |
| Battery | 6600 mAh (Non-removable) 100W Fast Charging (vivo FlashCharge) 40W Wireless Charging |
| Material | Glass front and back, Metal frame (IP68/IP69 dust & water resistance) |
| Dimensions | 162.98 x 76.81 x 8.49 mm |
| Weight | 237 g |
| Colors | Steppe Green |
| Release Date | May 23, 2026 |
| Price |
₱109,999.00 Official price of 12GB+512GB variant ₱149,999.00 Official price of 12GB+512GB Photography Kit variant |
Resources for vivo X300 Ultra
- VIVO Official Store on Shopee
- VIVO Official Store on Lazada
- VIVO Smartphones Pricelist
- VIVO Official Website



