Redmi 15C 5G – Full Specs and Official Price in the Philippines
The Redmi 15C 5G is a budget-friendly smartphone that features a large 6.9-inch HD+ display with 120Hz refresh rate, 50MP main camera and 8MP selfie camera.
It runs on a MediaTek Dimensity 6300 chipset with 4GB of RAM, Android 15 OS and Xiaomi HyperOS 2 software. There's also a side-mounted fingerprint scanner, 5G connectivity, dual-band Wi-Fi, up to 200% speaker volume, and 256GB of storage.
A 6,000mAh battery powers the device with 33W of fast charging.
Redmi 15C 5G Price and Availability
The Redmi 15C 5G smartphone is priced at ₱8,499.00 in the Philippines.
It is now available in Xiaomi stores, authorized dealers and official Xiaomi online stores on Shopee and Lazada. It comes with a FREE phone case.
Redmi 15C 5G Full Smartphone Specifications
| Specs | Redmi 15C 5G |
|---|---|
| Display | 6.9-inch HD+ IPS LCD Display (720 x 1600 Pixels 254 ppi) with Corning Gorilla Glass 3, 120Hz Refresh Rate, 660nits typical brightness, 810nits HBM, and notch |
| OS | Android 15 with Xiaomi HyperOS 2 |
| Chipset | MediaTek Dimensity 6300 (6 nm) |
| CPU | Octa Core CPU 2x Cortex-A76 @ 2.4GHz + 6x Cortex-A55 @ 2.0GHz |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| RAM | 4 GB |
| Rear Camera | Dual Cameras: 50MP Main Camera (f/1.8 Aperture, Autofocus) Auxiliary lens -LED Flash -Up to 1080@30fps video recording |
| Front Camera |
8 Megapixels (f/2.0 Aperture) -Up to 1080p@30fps video recording |
| Storage | 256GB |
| Expansion | Expandable up to 1TB via microSD |
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM) |
| Cellular | 5G, 4G LTE (with VoLTE), 3G HSPA+, 2G EDGE & GPRS Networks |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac (dual band) |
| NFC | No |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BeiDou |
| USB OTG | Yes |
| USB PORT | USB Type-C |
| Sound |
Up to 200% speaker volume 3.5mm Audio Jack |
| FM Radio | Yes |
| Biometrics | Face Recognition & Fingerprint sensor (side-mounted) |
| Sensors | Compass, Ambient Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer |
| Battery | 6000 mAh (Non-removable) 33W Fast Charging (50% in 28 minutes) |
| Material | Glass front, Plastic back (IP64 dust & splash resistance) |
| Dimensions | 173.16 x 81.07 x 8.2 mm |
| Weight | 211 g |
| Colors | Midnight Black, Mint Green, Dusk Purple |
| Release Date | May 5, 2026 |
| Price | ₱8,499.00 Official price |
Resources for Redmi 15C 5G
- REDMI Official Store on Shopee
- REDMI Official Store on Lazada
- REDMI Smartphones Pricelist
- REDMI Official Website



