nubia Neo 5 GT 5G – Full Specs and Official Price in the Philippines
The nubia Neo 5 GT 5G is a midrange gaming smartphone that features RGB lighting, a built-in cooling fan, and shoulder gaming triggers.
It runs on a MediaTek Dimensity 7400 chipset with either 8GB or 12GB of RAM, Android 16 OS and AI-enhanced MyOS 16 software. There's also a 6.8-inch AMOLED display with 144Hz refresh rate, 5G connectivity, 50MP main camera, Wi-Fi, NFC, stereo speakers, and 256GB of storage.
A 6,210mAh battery powers the device with support for 80W fast charging technology.
nubia Neo 5 GT 5G Price and Availability
The nubia Neo 5 GT 5G smartphone is priced at ₱17,999.00 in the Philippines for the 8GB+256GB version and ₱19,999.00 for the 12GB+256GB version.
It is available in authorized nubia stores nationwide and official nubia online stores on Shopee and TikTok Shop.
Each purchase from March 28 to May 30 comes with a raffle entry for a chance to win a Geely GX3 Pro subcompact crossover vehicle.
nubia Neo 5 GT 5G Full Smartphone Specifications
| Specs | nubia Neo 5 GT 5G |
|---|---|
| Display | 6.8-inch AMOLED Display (1224 x 2720 Pixels 439 ppi) with 144Hz Refresh Rate, 4500nits peak brightness, and punch-hole |
| OS | Android 16 with MyOS 16 |
| Chipset | MediaTek Dimensity 7400 (4 nm) |
| CPU | Octa Core CPU 4x Cortex-A78 @ 2.6GHz + 4x Cortex-A55 @ 2.0GHz |
| GPU | Mali-G615 MP2 |
| RAM | 8GB or 12GB of RAM |
| Rear Camera | Dual Cameras: 50MP Main Camera (f/1.8 Aperture, Autofocus) 2MP Depth Sensor -LED Flash -Up to 4K video recording |
| Front Camera |
8 Megapixels (f/2.0 Aperture) -Up to 1080p video recording |
| Storage | 256GB |
| Expansion | None |
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM) |
| Cellular | 5G, 4G LTE (with VoLTE), 3G HSPA+, 2G EDGE & GPRS Networks |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac (dual band) |
| NFC | Yes |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BeiDou |
| USB OTG | Yes |
| USB PORT | USB Type-C |
| Sound |
DTS:X Ultra, Stereo Speakers USB Type-C Audio Output |
| FM Radio | No |
| Biometrics | Face Recognition & Fingerprint sensor (under-display, optical) |
| Sensors |
Gyroscope, Compass, Ambient Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer Pressure-sensitive gaming triggers Decorative RGB Lighting (Eagle Eye) Active Cooling Fan with RGB Lighting |
| Battery | 6210 mAh (Non-removable) 80W Fast Charging Bypass charging |
| Material | Glass front, Plastic back (IP64 dust & splash resistance) |
| Dimensions | 163.34 × 76.3 × 8.65 mm |
| Weight | 208 g |
| Colors | Phantom Black, Stellar Silver, Electro Gold |
| Release Date | March 28, 2026 |
| Price |
₱17,999.00 Official price of 8GB+256GB variant ₱19,999.00 Official price of 12GB+256GB variant |
Resources for nubia Neo 5 GT 5G
- NUBIA Official Store on Shopee
- NUBIA Official Store on Lazada
- NUBIA Smartphones Pricelist
- NUBIA Official Website



