nubia Neo 5 5G – Full Specs and Official Price in the Philippines
The nubia Neo 5 5G is a budget gaming smartphone with dual shoulder gaming triggers, 6.8-inch 120Hz display, and stereo speakers.
It runs on a UNISOC T9300 chipset, 8GB of RAM, Android 16 OS and the MyOS 16 software with AI capabilities. There's also a side-mounted fingerprint scanner, 5G connectivity, dual-band Wi-Fi, stereo speakers, RGB decorative lighting at the back, and 128GB of expandable storage.
A 6,050mAh battery powers the device with support for 45W fast charging.
nubia Neo 5 5G Price and Availability
The nubia Neo 5 5G smartphone is priced at ₱11,999.00 in the Philippines.
It is available in authorized nubia stores nationwide and official nubia online stores on Shopee and TikTok Shop.
Each purchase from March 28 to May 30 comes with a raffle entry for a chance to win a Geely GX3 Pro subcompact crossover vehicle.
nubia Neo 5 5G Full Smartphone Specifications
| Specs | nubia Neo 5 5G |
|---|---|
| Display | 6.8-inch IPS LCD Display (900 x 1940 Pixels 314 ppi) with 120Hz Refresh Rate and punch-hole |
| OS | Android 16 with MyOS 16 |
| Chipset | UNISOC T9300 (6 nm) |
| CPU | Octa Core CPU 2x Cortex-A78 @ 2.2GHz + 6x Cortex-A55 @ 2.0GHz |
| GPU | Mali-G57 MP2 |
| RAM | 8 GB |
| Rear Camera | Dual Cameras: 50MP Main Camera (f/1.8 Aperture, Autofocus) 2MP Depth Sensor -LED Flash -Up to 1080p video recording |
| Front Camera |
16 Megapixels (f/2.0 Aperture) -Up to 1080p video recording |
| Storage | 128GB |
| Expansion | Expandable up to 1TB via microSD |
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM) |
| Cellular | 5G, 4G LTE (with VoLTE), 3G HSPA+, 2G EDGE & GPRS Networks |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac (dual band) |
| NFC | Yes |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BeiDou |
| USB OTG | Yes |
| USB PORT | USB Type-C |
| Sound |
DTS:X Ultra, Stereo Speakers 3.5mm Audio Jack |
| FM Radio | Yes |
| Biometrics | Face Recognition & Fingerprint sensor (side-mounted) |
| Sensors |
Gyroscope, Compass, Ambient Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer Pressure-sensitive gaming triggers Decorative RGB Lighting (Eagle Eye) |
| Battery | 6050 mAh (Non-removable) 45W Charging rate Bypass charging |
| Material | Glass front, Plastic back (IP64 dust & splash resistance) |
| Dimensions | 166.1 x 78.8 x 8.48 mm |
| Weight | 210 g |
| Colors | Shadow Black, Silver, Titanium Gold |
| Release Date | March 28, 2026 |
| Price | ₱11,999.00 Official price |
Resources for nubia Neo 5 5G
- NUBIA Official Store on Shopee
- NUBIA Official Store on Lazada
- NUBIA Smartphones Pricelist
- NUBIA Official Website



