Redmi 15 5G – Full Specs and Official Price in the Philippines
The Redmi 15 5G is a smartphone that features a 6.9-inch FHD+ display with 144Hz refresh rate in selected apps, 50MP rear camera and 8MP selfie camera.
It runs on a Qualcomm Snapdragon 6s Gen 3 chipset with 4GB of RAM, Android 15 OS and AI-enhanced Xiaomi HyperOS 2 software. There's also a side-mounted fingerprint scanner, 5G connectivity, Wi-Fi, IR, Hi-Res audio, IP64 splash resistance and 128GB of expandable storage.
A massive 7000mAh battery powers the device with support for 33W fast charging and 18W reverse charging.
Redmi 15 5G Price and Availability
The Redmi 15 5G smartphone is priced at ₱7,999.00 in the Philippines.
It is now available in official Xiaomi online stores on Shopee, Lazada and TikTok Shop. It will also be available in physical Xiaomi stores soon and authorized retailers.
Redmi 15 5G Full Smartphone Specifications
| Specs | Redmi 15 5G |
|---|---|
| Display | 6.9-inch FHD+ IPS LCD Display (1080 x 2340 Pixels 374 ppi) with up to 144Hz Refresh Rate (supported apps only), 700nits typical brightness, 850nits HBM, and punch-hole |
| OS | Android 15 with Xiaomi HyperOS 2 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 6s Gen 3 (6 nm) |
| CPU | Octa Core CPU 2x Cortex-A78 @ 2.3GHz + 6x Cortex-A55 @ 2.0GHz |
| GPU | Adreno 619 |
| RAM | 4 GB |
| Rear Camera | Dual Cameras: 50MP Main Camera (f/1.8 aperture, Autofocus) Auxiliary lens -LED Flash -Up to 1080p@30fps video recording |
| Front Camera |
8 Megapixels (f/2.0 aperture) -Up to 1080p@30fps video recording |
| Storage | 128GB |
| Expansion | Expandable up to 2TB via microSD |
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM) |
| Cellular | 5G, 4G LTE (with VoLTE), 3G HSPA+, 2G EDGE & GPRS Networks |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac (dual band) |
| NFC | No |
| Bluetooth | Bluetooth 5.1 |
| Infrared | Yes |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BeiDou |
| USB OTG | Yes |
| USB PORT | USB Type-C |
| Sound |
Dolby Atmos USB Type-C Audio Output |
| FM Radio | No |
| Biometrics | Face Recognition & Fingerprint sensor (side-mounted) |
| Sensors | Compass, Ambient Light Sensor, Virtual Proximity Sensor, Accelerometer |
| Battery | 7000 mAh (Non-removable) 33W Fast Charging (charger sold separately) 18W reverse charging |
| Material | Glass front, Plastic back (IP64 dust & splash resistance) |
| Dimensions | 169.48 x 80.45 x 8.4 mm |
| Weight | 217 g |
| Colors | Midnight Black, Titan Gray, Ripple Green |
| Release Date | September 30, 2025 |
| Price | ₱7,999.00 Official price |
Resources for Redmi 15 5G
- REDMI Official Store on Shopee
- REDMI Official Store on Lazada
- REDMI Smartphones Pricelist
- REDMI Official Website



