Xiaomi Redmi Note 12 Pro 5G – Full Specs and Official Price in the Philippines
The Xiaomi Redmi Note 12 Pro 5G is a midrange smartphone that features a 6.67-inch FHD+ Flow AMOLED display with a 120Hz screen refresh rate, 50MP + 8MP + 2MP triple rear cameras with OIS, and a 16 Megapixel selfie camera.
It runs on a MediaTek Dimensity 1080 chipset with 8GB of RAM, Android 12 OS, and MIUI 13 interface. There's also a side-mounted fingerprint scanner, 5G connectivity, Wi-Fi 6, Infrared remote control function, dual loudspeakers, and either 128GB or 256GB of storage.
A large 5000mAh battery powers the device with support for 67W fast charging technology.
Xiaomi Redmi Note 12 Pro 5G Price and Availability
The Xiaomi Redmi Note 12 Pro 5G smartphone is priced at ₱16,999.00 in the Philippines for the 8GB+128GB version and ₱17,999.00 for the 8GB+256GB version.
It will be available for pre-order from April 15 to 21, 2023 with a FREE Redmi Buds 3 Lite.
View the Xiaomi Redmi Note 12 Pro 5G on Shopee or Lazada.
Xiaomi Redmi Note 12 Pro 5G Full Smartphone Specifications
| Specs | Xiaomi Redmi Note 12 Pro 5G |
|---|---|
| Display | 6.67-inch FHD+ AMOLED Display (1080 x 2400 Pixels 395 ppi) with Corning Gorilla Glass 5, 20:9 Aspect Ratio, 120Hz Refresh Rate, 500nits typ. brightness, 900nits HBM, HDR10+, Dolby Vision, and punch-hole |
| OS | Android 12 with MIUI 13 |
| Chipset | MediaTek Dimensity 1080 |
| CPU | Octa Core CPU 2x Cortex-A78 @ 2.6GHz + 6x Cortex-A55 @ 2.0GHz |
| GPU | Mali-G68 MC4 |
| RAM | 8 GB |
| Rear Camera | Triple Cameras: 50MP Main Camera (Sony IMX766, f/1.88 Aperture, Autofocus, OIS) 8MP Ultra-wide (f/2.2 Aperture, 119° FoV) 2MP Macro (f/2.4 Aperture) -Dual-tone LED Flash -Up to 4K video recording |
| Front Camera |
16 Megapixels (f/2.45 Aperture) -Up to 1080p video recording |
| Storage | 128GB or 256GB |
| Expansion | None |
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM) |
| Cellular | 5G, 4G LTE (with VoLTE), 3G HSPA+, 2G EDGE & GPRS Networks |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac/6 |
| NFC | Yes |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 |
| Infrared | Yes |
| Positioning | GPS, A-GPS, GLONASS, GALILEO, BeiDou, QZSS |
| USB OTG | Yes |
| USB PORT | USB Type-C |
| Sound |
Dolby Atmos and Dual Speakers 3.5mm Audio Jack |
| FM Radio | No |
| Biometrics | Face Recognition & Fingerprint Sensor (side-mounted) |
| Sensors | Gyroscope, Compass, Ambient Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer |
| Battery | 5000 mAh Li-Po Battery (Non-removable) 67W fast charging (Turbo Charge, 100% in 46 minutes) |
| Material | Glass front and back |
| Dimensions | 162.9 x 76.0 x 7.9 mm |
| Weight | 187 g |
| Colors | Black, Green, and Blue |
| Release Date | April 13, 2023 |
| Price |
₱16,999.00 Official price of 8GB+128GB variant ₱17,999.00 Official price of 8GB+256GB variant |
Resources for Xiaomi Redmi Note 12 Pro 5G
- XIAOMI Official Store on Shopee
- XIAOMI Official Store on Lazada
- XIAOMI Smartphones Pricelist
- XIAOMI Official Website



