TECNO CAMON 50 Ultra 5G – Full Specs and Official Price in the Philippines
The TECNO CAMON 50 Ultra 5G is a midrange smartphone that promises great photography with its 50 Megapixel Sony LYTIA 700c main camera and 50MP telephoto camera.
It has a 6.78-inch AMOLED display with 144Hz refresh rate, curved edges and 50MP selfie camera. There's also a MediaTek Dimensity 7400-Ultimate chipset, 12GB of RAM, HiOS 16 software with AI capabilitites, under-display fingerprint scanner, 5G connectivity, Freelink, stereo speakers, 512GB of storage and IP69K water resistance.
A 6500mAh battery powers the device with 45W of fast charging technology.
TECNO CAMON 50 Ultra 5G Price and Availability
The TECNO CAMON 50 Ultra 5G smartphone is priced at ₱19,999.00 in the Philippines for the 8GB+256GB version with promo price of ₱18,499.00 on April 1-17, 2026.
It also comes in 12GB+256GB version for ₱21,999.00 and 12GB+512GB version for ₱25,999.00.
TECNO has a PRE-ORDER promo for the CAMON 50 Series until April 17, 2026. It comes with several FREEBIES including a neckband headset, phone strap, 50GB cloud storage, extended warranty, and raffle entry for the CAMON 50 Global Imaging Journey.
View the TECNO CAMON 50 Ultra 5G on Shopee or Lazada.
TECNO CAMON 50 Ultra 5G Full Smartphone Specifications
| Specs | TECNO CAMON 50 Ultra 5G |
|---|---|
| Display | 6.78-inch 1.5K AMOLED Display (1208 x 2644 Pixels 429 ppi) with Corning Gorilla Glass Victus 2, 144Hz Refresh Rate and punch-hole |
| OS | Android 16 with HiOS 16 |
| Chipset | MediaTek Dimensity 7400-Ultimate (4 nm) |
| CPU | Octa Core CPU 4x Cortex-A78 @ 2.6GHz + 4x Cortex-A55 @ 2.0GHz |
| GPU | Mali-G615 MC2 |
| RAM | 8GB or 12GB of RAM |
| Rear Camera | Triple Cameras: 50MP Main Camera (Sony LYTIA 700c, f/1.8 Aperture, Autofocus, OIS) 50MP Telephoto (f/2.4 Aperture, Autofocus, 3x Optical Zoom) 8MP Ultrawide (f/2.2 Aperture, 112˚ FoV) -LED Flash -Up to 4K video recording |
| Front Camera |
50 Megapixels (f/2.4 Aperture, Autofocus) -Up to 4K video recording |
| Storage | 256GB or 512GB |
| Expansion | None |
| SIM Card | Dual SIM (Nano + Nano with eSIM support) |
| Cellular | 5G, 4G LTE (with VoLTE), 3G HSPA+, 2G EDGE & GPRS Networks |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac/ax/6 (dual band) |
| NFC | Yes |
| Bluetooth | Yes Freelink |
| Infrared | Yes |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BeiDou, QZSS |
| USB OTG | Yes |
| USB PORT | USB Type-C |
| Sound |
Dolby ATMOS, Dual Speakers USB Type-C Audio Output |
| FM Radio | No |
| Biometrics | Face Recognition & Fingerprint sensor (under-display, optical) |
| Sensors |
Gyroscope, Compass, Ambient Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer One-tap AI Key (button) |
| Battery | 6500 mAh (Non-removable) 45W Fast Charging |
| Material | Glass front and back (IP68/IP69K dust & water resistance) |
| Dimensions | 162.37 x 76.97 x 7.75 mm |
| Weight | 178 g |
| Colors | Moonshadow, Nebula Titan, Misty Purple |
| Release Date | April 10, 2026 |
| Price |
₱19,999.00 Official price of 8GB+256GB variant with ₱18,499.00 promo price on April 1-17, 2026 ₱21,999.00 Official price of 12GB+256GB variant with ₱20,499.00 promo price ₱25,999.00 Official price of 12GB+512GB variant |
Resources for TECNO CAMON 50 Ultra 5G
- TECNO Official Store on Shopee
- TECNO Official Store on Lazada
- TECNO Smartphones Pricelist
- TECNO Official Website



