Samsung Galaxy A80 – Full Specs and Official Price in the Philippines
The Samsung Galaxy A80 is a smartphone that features a motorized pop-up triple camera module that can flip to serve as both the rear cameras and selfie cameras. The cameras are 48 Megapixels, 8 Megapixels and a 3D TOF camera.
It's powered by an octa-core processor with 8GB of RAM, Android 9.0 Pie operating system and a 3700mAh battery. It also has 6.7-inch notch-less Super AMOLED "New Infinity" display, 4G LTE connectivity and an in-display fingerprint sensor.
The device supports 24W fast charging technology and comes in phantom black and angel gold.
Samsung Galaxy A80 Price and Availability
The Samsung Galaxy A80 smartphone is priced at ₱34,990.00 in the Philippines for the Regular version with price drop to ₱29,990.00 on November 11, 2019 and ₱49,990.00 for the BlackPink Edition version.
It is now available in Samsung stores, authorized dealers, and online shops.
Samsung Galaxy A80 Full Smartphone Specifications
| Specs | Samsung Galaxy A80 |
|---|---|
| Display | 6.7-inch FHD+ Super AMOLED Display (1080 x 2400 Pixels 393 ppi) with 20:9 Aspect Ratio |
| OS | Android 9.0 Pie with One UI |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 730 |
| CPU | Octa Core CPU 2x Kryo 460 Gold @ 2.2GHz + 6x Kryo 460 Silver @ 1.7GHz |
| GPU | Adreno 618 |
| RAM | 8 GB |
| Camera | Triple Cameras: 48MP Main Camera (f/2.0 Aperture, PDAF) 8MP Ultra-wide (f/2.2 Aperture, 123° field-of-view) TOF 3D Camera -LED Flash -Motorized Pop-up and Rotating Mechanism (also serve as front cameras) |
| Storage | 128GB |
| Expansion | None |
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM) |
| Cellular | 4G LTE, 3G HSPA+, 2G EDGE & GPRS Networks |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac (Dual Band) |
| NFC | No |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 |
| Positioning | A-GPS, GLONASS, GALILEO and BDS |
| USB OTG | Yes |
| USB PORT | USB Type-C |
| Sound |
Dolby ATMOS USB Type-C Audio Output |
| FM Radio | No |
| Biometrics | Face Recognition & Fingerprint Sensor (in-display) |
| Sensors | Gyroscope, Compass, Ambient Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer |
| Battery | 3700 mAh Li-Po Battery (Non-removable) 25W Fast Charging |
| Material | Glass Front & Back with Metal Frame |
| Dimensions | 165 x 76.5 x 9 mm |
| Colors | Phantom Black and Angel Gold |
| Release Date | April 10, 2019 |
| Price |
₱34,990.00 Official price of Regular variant with ₱29,990.00 promo price on November 11, 2019 ₱49,990.00 Official price of BlackPink Edition variant |
Resources for Samsung Galaxy A80
- SAMSUNG Official Store on Shopee
- SAMSUNG Official Store on Lazada
- SAMSUNG Smartphones Pricelist
- SAMSUNG Official Website



