Samsung Galaxy A15 5G – Full Specs and Official Price in the Philippines
The Samsung Galaxy A15 5G is a smartphone that features a 6.5-inch FHD+ Super AMOLED display with 90Hz refresh rate, 50MP + 5MP + 2MP triple rear cameras, and a 13MP selfie camera.
It runs on a MediaTek Dimensity 6100+ processor with either 4GB or 8GB of RAM, Android 14 OS, and OneUI 6 software. There's also a side-mounted fingerprint scanner, 5G connectivity, dual-band Wi-Fi, and either 128GB or 256GB of expandable storage.
A large 5,000mAh battery powers the device with support for 25W fast charging.
Samsung Galaxy A15 5G Price and Availability
The Samsung Galaxy A15 5G smartphone is priced at ₱10,990.00 in the Philippines for the 4GB + 128GB version and ₱14,990.00 for the 8GB + 256GB version.
It is now available in Samsung stores, authorized retailers, and official Samsung online shops on Lazada, Shopee, and Samsung online web store.
Samsung Galaxy A15 5G Full Smartphone Specifications
| Specs | Samsung Galaxy A15 5G |
|---|---|
| Display | 6.5-inch FHD+ Super AMOLED Display (1080 x 2340 Pixels 396 ppi) with 19.5:9 Aspect Ratio, 90Hz Refresh Rate, 800nits max brightness, and notch |
| OS | Android 14 with One UI 6 |
| Chipset | MediaTek Dimensity 6100+ (6 nm) |
| CPU | Octa Core CPU 2x Cortex-A76 @ 2.2GHz + 6x Cortex-A55 @ 2.0GHz |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| RAM | 4GB or 8GB of RAM |
| Rear Camera | Triple Cameras: 50MP Main Camera (f/1.8 Aperture, Autofocus) 5MP Ultra-wide (f/2.2 Aperture) 2MP Macro (f/2.4 Aperture) -LED Flash -Up to 1080p video recording |
| Front Camera |
13 Megapixels (f/2.0 Aperture) -Up to 1080p video recording |
| Storage | 128GB or 256GB |
| Expansion | Expandable up to 1TB via microSD |
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM) |
| Cellular | 5G, 4G LTE (with VoLTE), 3G HSPA+, 2G EDGE & GPRS Networks |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac (dual band) |
| NFC | Yes |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BeiDou, QZSS |
| USB OTG | Yes |
| USB PORT | USB Type-C |
| Sound | 3.5mm Audio Jack |
| FM Radio | Yes |
| Biometrics | Face Recognition & Fingerprint Sensor (side-mounted) |
| Sensors | Gyroscope, Compass, Ambient Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer |
| Battery | 5000 mAh Li-Po Battery (Non-removable) 25W Fast Charging |
| Material | Glass front, Polycarbonate back |
| Dimensions | 160.1 x 76.8 x 8.4 mm |
| Weight | 200 g |
| Colors | Blue Black, Blue |
| Release Date | January 15, 2024 |
| Price |
₱10,990.00 Official price of 4GB + 128GB variant ₱14,990.00 Official price of 8GB + 256GB variant |
Resources for Samsung Galaxy A15 5G
- SAMSUNG Official Store on Shopee
- SAMSUNG Official Store on Lazada
- SAMSUNG Smartphones Pricelist
- SAMSUNG Official Website



