Redmi A5 – Full Specs and Official Price in the Philippines
The Redmi A5 is an entry-level smartphone that features a large 6.88-inch HD+ display with 120Hz refresh rate, 32MP rear camera, and 8MP selfie camera.
It runs on a UNISOC T7250 processor with either 3GB or 4GB of physical RAM, Android 15 Go Edition operating system, and the HyperOS software. There's also a side-mounted fingerprint scanner, 4G LTE connectivity, dual-band Wi-Fi, and up to 128GB of expandable storage.
A 5,200mAh battery powers the device with support for 15W charging rate via USB type-C.
Redmi A5 Price and Availability
The Redmi A5 smartphone is priced at ₱3,599.00 in the Philippines for the 3GB+64GB version and ₱4,099.00 for the 4GB+128GB version.
It is now available in the official Xiaomi online stores on Shopee and Lazada. Availability in physical stores and authorized retailers to follow soon.
Redmi A5 Full Smartphone Specifications
| Specs | Redmi A5 |
|---|---|
| Display | 6.88-inch HD+ IPS LCD Display (720 x 1640 Pixels 260 ppi) with 20.5:9 Aspect Ratio, 120Hz Refresh Rate, 450nits typical brightness, and notch |
| OS | Android 15 Go Edition with Xiaomi HyperOS |
| Chipset | UNISOC T7250 (12 nm) |
| CPU | Octa Core CPU 2x Cortex-A75 @ 1.8GHz + 6x Cortex-A55 @ 1.6GHz |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| RAM | 3GB or 4GB of RAM |
| Rear Camera | Dual Cameras: 32MP Main Camera (f/2.0 Aperture, Autofocus) Auxiliary Lens -LED Flash -Up to 1080p video recording |
| Front Camera |
8 Megapixels (f/2.0 Aperture) -Up to 1080p video recording |
| Storage | 64GB or 128GB |
| Expansion | Expandable up to 1TB via microSD |
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM) |
| Cellular | 4G LTE, 3G HSPA+, 2G EDGE & GPRS Networks |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac (dual band) |
| NFC | No |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BeiDou |
| USB OTG | Yes |
| USB PORT | USB Type-C |
| Sound | 3.5mm Audio Jack |
| FM Radio | Yes |
| Biometrics | Face Recognition & Fingerprint Sensor (side-mounted) |
| Sensors | Compass, Ambient Light Sensor, Virtual Proximity Sensor, Accelerometer |
| Battery | 5200 mAh (Non-removable) 15W Charging Rate |
| Material | Glass front, Plastic back |
| Dimensions | 171.7 x 77.8 x 8.26 mm |
| Weight | 193 g |
| Colors | Midnight Black ,Sandy Gold, Lake Green, Ocean Blue |
| Release Date | May 19, 2025 |
| Price |
₱3,599.00 Official price of 3GB+64GB variant ₱4,099.00 Official price of 4GB+128GB variant |
Resources for Redmi A5
- REDMI Official Store on Shopee
- REDMI Official Store on Lazada
- REDMI Smartphones Pricelist
- REDMI Official Website



