POCO F7 – Full Specs and Official Price in the Philippines
The POCO F7 is a midrange smartphone that features a 6.83-inch 1.5K AMOLED display with 3200nits of peak brightness, 50MP + 8MP dual rear cameras with OIS, and a 20MP selfie camera.
It runs on a Qualcomm Snapdragon 8s Gen 4 processor with 12GB of physical RAM, Android 15 OS, and the Xiaomi HyperOS software. There's also an under-display fingerprint scanner, 5G connectivity, Wi-Fi 7 support, Hi-Res audio, Infrared function, NFC, either 256GB or 512GB of storage, and IP68 water resistance.
A high-density 6500mAh battery powers the device with support for 90W fast charging and 22.5W reverse charging.
POCO F7 Price and Availability
The POCO F7 smartphone is priced at ₱23,999.00 in the Philippines for the 12GB+256GB version with promo price of ₱17,499.00 on June 24-30, 2025 and ₱25,999.00 for the 12GB+512GB version.
It is now exclusively available on the official POCO online store on Shopee. Availability in physical stores, retailers, and other online platforms to follow soon.
POCO F7 Full Smartphone Specifications
| Specs | POCO F7 |
|---|---|
| Display | 6.83-inch 1.5K AMOLED Display (1280 x 2772 Pixels 447 ppi) with Corning Gorilla Glass 7i, 19.5:9 Aspect Ratio, 120Hz Refresh Rate, 700nits typ. brightness, 3200nits peak, Dolby Vision, HDR10+, and punch-hole |
| OS | Android 15 with HyperOS 2 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8s Gen 4 (4 nm) |
| CPU | Octa Core CPU 1x Cortex-X4 @ 3.21GHz + 3x Cortex-A720 @ 3.0GHz + 2x Cortex-A720 @ 2.8GHz + 2x Cortex-A720 @ 2.0GHz |
| GPU | Adreno 825 |
| RAM | 12 GB |
| Rear Camera | Dual Cameras: 50MP Main Camera (Sony IMX882, f/1.5 Aperture, Autofocus, OIS) 8MP Ultrawide (f/2.2 Aperture) -Triple LED Flash -Up to 4K@60fps video recording, EIS+OIS video stabilization -Flicker sensor |
| Front Camera |
20 Megapixels (f/2.2 Aperture) -Up to 1080p video recording |
| Storage | 256GB or 512GB |
| Expansion | None |
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM) |
| Cellular | 5G, 4G LTE (with VoLTE), 3G HSPA+, 2G EDGE & GPRS Networks |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac/6/7 |
| NFC | Yes |
| Bluetooth | Bluetooth 6.0 |
| Infrared | Yes |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BeiDou, QZSS, NavIC |
| USB OTG | Yes |
| USB PORT | USB Type-C |
| Sound |
Hi-Res Audio, Dolby Atmos, Stereo Speakers USB Type-C Audio Output |
| FM Radio | No |
| Biometrics | Face Recognition & Fingerprint Sensor (under-display) |
| Sensors | Gyroscope, Compass, Ambient Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer |
| Battery | 6500 mAh (Non-removable) 90W Fast Charging (HyperCharge, 80% in 30 minutes) 22.5W Reverse Charging |
| Material | Glass front and back with Metal frame (IP68 dust & water resistance) |
| Dimensions | 163.1 x 77.9 x 8.2 mm |
| Weight | 215.7 g |
| Colors | Black, White, Silver |
| Release Date | June 24, 2025 |
| Price |
₱23,999.00 Official price of 12GB+256GB variant with ₱17,499.00 promo price on June 24-30, 2025 ₱25,999.00 Official price of 12GB+512GB variant |
Resources for POCO F7
- POCO Official Store on Shopee
- POCO Official Store on Lazada
- POCO Smartphones Pricelist
- POCO Official Website



