Motorola Moto G6 Play – Full Specs, Price and Features
By Daniel Gubalane on Apr 20, 2018
The Motorola Moto G6 Play is a smartphone launched in April 2018. It features a 5.7-inch screen, quad core processor and Android 8.0 Oreo operating system.
It also has a 13 Megapixel camera, 4G connectivity, fingerprint unlock and a 4000mAh battery.
Motorola Moto G6 Play Price and Availability
The official price of the Motorola Moto G6 Play is EUR200.00. It has no official price in the Philippines yet.
Motorola Moto G6 Play Full Smartphone Specifications
| Specs | Motorola Moto G6 Play |
|---|---|
| Display | 5.7-inch HD+ IPS LCD Display (720 x 1440 Pixels 282 ppi) with 18:9 Aspect Ratio |
| OS | Android 8.0 Oreo |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 427 |
| CPU | Quad Core CPU 4x Cortex-A53 @ 1.4GHz |
| GPU | Adreno 308 |
| RAM | 3 GB |
| Rear Camera | 13.0 Megapixels Phase Detection Autofocus LED Flash f/2.0 Aperture |
| Front Camera |
5.0 Megapixels with LED Flash |
| Storage | 32GB |
| Expansion | Expandable up to 128GB via microSD |
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM) |
| Cellular | 4G LTE, 3G HSPA+, 2G EDGE & GPRS Networks |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| NFC | No |
| Bluetooth | Bluetooth 4.2 |
| Positioning | A-GPS |
| USB OTG | Yes |
| USB PORT | MicroUSB 2.0 |
| Sound | 3.5mm Audio Jack |
| FM Radio | Yes |
| Biometrics | Fingerprint Sensor |
| Sensors | Gyroscope, Ambient Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer |
| Battery | 4000 mAh Li-ion Battery (Non-removable) 10W Fast Charging |
| Material | Glass with p2i water repellent coating |
| Dimensions | 155.4 x 72.2 x 9.1 mm |
| Weight | 180 g |
| Colors | Deep Indigo and Gray |
| Release Date | April 2018 |
| Price | EUR 200.00 |
Resources for Motorola Moto G6 Play
- MOTOROLA Official Store on Shopee
- MOTOROLA Official Store on Lazada
- MOTOROLA Smartphones Pricelist
- MOTOROLA Official Website
×
Motorola Moto G6 Play
Similar smartphones:
Add a comment:
Show Comment Form 💬



