Infinix NOTE 40 Pro – Full Specs, Price and Release Date in the Philippines
The Infinix NOTE 40 Pro is a smartphone that features a curved-edge 6.78-inch FHD+ AMOLED display with a 120Hz refresh rate, 108MP + 2MP + 2MP triple rear cameras, and a 32MP selfie camera with dual LED flash.
It runs on a MediaTek Helio G99 processor with 8GB of RAM, Android 14 OS, and the XOS 14 software. There's also an under-display fingerprint scanner, 4G LTE connectivity, dual-band Wi-Fi, stereo speakers tuned by JBL, and 256GB of internal storage.
A large 5,000mAh battery powers the device with support for 70W fast charging and 20W magnetic wireless charging.
Infinix NOTE 40 Pro Price and Availability
The Infinix NOTE 40 Pro smartphone is priced at ₱10,999.00 in the Philippines.
It is now available in Infinix Mobile stores, authorized retailers, and official Infinix Mobile online stores on Shopee, Lazada, and TikTok Shop.
Infinix NOTE 40 Pro Full Smartphone Specifications
| Specs | Infinix NOTE 40 Pro |
|---|---|
| Display | 6.78-inch FHD+ AMOLED Display (1080 x 2436 Pixels 393 ppi) with Corning Gorilla Glass, 120Hz Refresh Rate, 1300nits peak brightness, and punch-hole |
| OS | Android 14 with XOS 14 |
| Chipset | MediaTek Helio G99 (6 nm) |
| CPU | Octa Core CPU 2x Cortex-A76 @ 2.2GHz + 6x Cortex-A55 @ 2.0GHz |
| GPU | Mali-G57 MP2 |
| RAM | 8 GB |
| Rear Camera | Triple Cameras: 108MP Main Camera (f/1.75 Aperture, Autofocus, OIS) 2MP 2nd Camera (f/2.4 Aperture) 2MP 3rd Camera (f/2.4 Aperture) -Quad LED Flash -Up to 1440p video recording |
| Front Camera |
32 Megapixels (f/2.2 Aperture) with Dual LED Flash -Up to 1080p video recording |
| Storage | 256GB |
| Expansion | None |
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM) |
| Cellular | 4G LTE, 3G HSPA+, 2G EDGE & GPRS Networks |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac (dual band) |
| NFC | Yes |
| Bluetooth | Bluetooth 5.1 |
| Infrared | Yes |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BeiDou |
| USB OTG | Yes |
| USB PORT | USB Type-C |
| Sound |
Hi-Res Audio, DTS, Stereo Speakers tuned by JBL USB Type-C Audio Output |
| FM Radio | No |
| Biometrics | Face Recognition & Fingerprint Sensor (under-display) |
| Sensors | Gyroscope, Compass, Ambient Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer |
| Battery | 5000 mAh Li-Po Battery (Non-removable) 70W Fast Charging (All-Round Fast Charge 2.0, 50% in 20 minutes) 20W Wireless Magnetic Charging (MagCharge) |
| Material | Glass front, Polyurethane back (IP54 dust & splash resistant) |
| Dimensions | 164.35 x 74.6 x 7.75 mm |
| Weight | 190 g |
| Colors | Vintage Green, Titan Gold |
| Release Date | May 3, 2024 |
| Price | ₱10,999.00 Official price |
Resources for Infinix NOTE 40 Pro
- INFINIX Official Store on Shopee
- INFINIX Official Store on Lazada
- INFINIX Smartphones Pricelist
- INFINIX Official Website



