realme Note 70 – Full Specs and Official Price in the Philippines
The realme Note 70 is a budget-friendly smartphone that features a 6.7-inch HD+ display with 90Hz refresh rate, 13MP rear camera with customizable Pulse Light, and a 5MP selfie camera.
It runs on a UNISOC T7250 processor with 4GB of physical RAM, Android 15 OS and realme UI. There's also a side-mounted fingerprint scanner, 4G LTE connectivity, dual-band Wi-Fi, 64GB of storage, IP54 dust & splash resistance, and militray-grade shock resistance.
A 6300mAh high-density battery powers the device with support for 15W charging rate.
realme Note 70 Price and Availability
The realme Note 70 smartphone is priced at ₱4,999.00 in the Philippines with a promo price of ₱3,999.00 on August 14, 2025.
It is now available in the official realme online stores on Shopee and TikTok Shop. It will also come to physical realme stores soon.
realme Note 70 Full Smartphone Specifications
| Specs | realme Note 70 |
|---|---|
| Display | 6.7-inch HD+ IPS LCD Display (720 x 1600 Pixels 260 ppi) with 20:9 Aspect Ratio, 90Hz Refresh Rate, 450nits typical brightness, 563nits peak and notch |
| OS | Android 15 with realme UI |
| Chipset | UNISOC T7250 (12 nm) |
| CPU | Octa Core CPU 2x Cortex-A75 @ 1.8GHz + 6x Cortex-A55 @ 1.6GHz |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| RAM | 4 GB |
| Rear Camera | 13 Megapixels Main Camera (Autofocus) LED Flash Up to 1080p video recording Flicker sensor |
| Front Camera |
5 Megapixels |
| Storage | 64GB |
| Expansion | Expandable up to 1TB via microSD |
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM) |
| Cellular | 4G LTE, 3G HSPA+, 2G EDGE & GPRS Networks |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac (dual band) |
| NFC | No |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 |
| Infrared | No |
| Positioning | GPS |
| USB OTG | Yes |
| USB PORT | USB Type-C |
| Sound |
Up to 300% speaker volume 3.5mm Audio Jack |
| FM Radio | Yes |
| Biometrics | Face Recognition & Fingerprint sensor (side-mounted) |
| Sensors |
Ambient Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer Decorative circular LED light at the back (Pulse Light) |
| Battery | 6300 mAh Li-Po Si/C Battery (Non-removable) 15W charging rate |
| Material | Glass front, Plastic back (ArmorShell, IP54 dust & splash resistance, MIL-STD-810H shock resistance) |
| Dimensions | 167.20 x 76.60 x 7.94 mm |
| Weight | 201 g |
| Colors | Obsidian Black, Beach Gold |
| Release Date | August 14, 2025 |
| Price | ₱4,999.00 Official price with ₱3,999.00 promo price on August 14, 2025 |
Resources for realme Note 70
- REALME Official Store on Shopee
- REALME Official Store on Lazada
- REALME Smartphones Pricelist
- REALME Official Website



