Samsung Galaxy S23 Ultra – Full Specs and Official Price in the Philippines
The Samsung Galaxy S23 Ultra is a premium smartphone that features a 200 Megapixel camera and built-in S-Pen stylus. It has a 6.8-inch QHD+ AMOLED display with a 120Hz screen refresh rate, 200MP + 12MP + 10MP + 10MP quad rear cameras with 100x Space Zoom, and a 12MP selfie camera with autofocus.
It runs on the Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 Mobile Platform for Galaxy chipset with 12GB of RAM, Android 13 OS, and One UI 5.1 interface. There's also an under-display fingerprint scanner, 5G connectivity, Wi-Fi 6e, NFC, stereo speakers tuned by AKG, and either 256GB, 512GB or 1TB of internal storage.
A 5,000mAh battery powers the device with support for 45W fast charging technology and 10W wireless charging.
Samsung Galaxy S23 Ultra Price and Availability
The Samsung Galaxy S23 Ultra smartphone is priced at ₱81,990.00 in the Philippines for the 256GB version.
It also comes in 512GB version for ₱89,990.00 and 1TB version for ₱103,990.00.
It will be available for pre-order from February 2 - 23, 2023 in Samsung stores, authorized dealers, and official online shops. The 1TB variant will be exclusively available at samsung.com.
View the Samsung Galaxy S23 Ultra on Shopee or Lazada.
Samsung Galaxy S23 Ultra Full Smartphone Specifications
| Specs | Samsung Galaxy S23 Ultra |
|---|---|
| Display |
6.8-inch QHD+ Dynamic AMOLED 2X Display (1440 x 3088 Pixels 501 ppi) with Corning Gorilla Glass Victus 2, 19.3:9 Aspect Ratio, 120Hz Refresh Rate, HDR10+, 1,750nits peak brightness, and punch-hole
S Pen stylus |
| OS | Android 13 with One Ui 5.1 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 Mobile Platform for Galaxy |
| CPU | Octa Core CPU 1x Cortex-X3 @ 3.36GHz + 4x Cortex-A715/710 @ 2.8GHz + 3x Cortex-A510 @ 2.0GHz |
| GPU | Adreno 740 |
| RAM | 12 GB |
| Rear Camera | Quad Cameras: 200MP Main Camera (f/1.7 Aperture, Laser AF, multi-dir. Autofocus, OIS) 12MP Ultra-wide (f/2.2 Aperture, Autofocus, 120˚ FoV) 10MP Telephoto (f/2.4 Aperture, Autofocus, OIS, 3x Optical Zoom) 10MP Periscope Telephoto (f/4.9 Aperture, Autofocus, OIS, 10x Optical Zoom) -LED Flash -Up to 8K@30fps video recording with HDR10+ & EIS, 100x Space Zoom |
| Front Camera |
12 Megapixels (f/2.2 Aperture, Autofocus) -Up to 4K@60fps video recording |
| Storage | 256GB, 512GB, or 1TB |
| Expansion | None |
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM) |
| Cellular | 5G, 4G LTE (with VoLTE), 3G HSPA+, 2G EDGE & GPRS Networks |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6E |
| NFC | Yes |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Positioning | GPS (tri-band), GLONASS, GALILEO, BeiDou |
| USB OTG | Yes with Samsung DeX |
| USB PORT | USB Type-C |
| Sound |
Hi-Res Audio and Stereo Dual Speakers tuned by AKG USB Type-C Audio Output |
| FM Radio | No |
| Biometrics | Face Recognition & Fingerprint Sensor (under-display) |
| Sensors | Barometer, Gyroscope, Compass, Ambient Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer |
| Battery | 5000 mAh Li-Po Battery (Non-removable) 45W Fast Charging (65% in 30 minutes), 10W wireless charging |
| Material | Glass front and back with Aluminum frame (IP68 Water and Dust Resistance) |
| Dimensions | 78.1 X 163.4 X 8.9 mm |
| Weight | 234 g |
| Colors | Phantom Black, Green, Lavender, and Cream |
| Release Date | February 2, 2023 |
| Price |
₱81,990.00 Official price of 256GB variant ₱89,990.00 Official price of 512GB variant ₱103,990.00 Official price of 1TB variant |
Resources for Samsung Galaxy S23 Ultra
- SAMSUNG Official Store on Shopee
- SAMSUNG Official Store on Lazada
- SAMSUNG Smartphones Pricelist
- SAMSUNG Official Website



