Samsung Galaxy A50s – Full Specs and Official Price in the Philippines
The Samsung Galaxy A50s is a mid-range smartphone officially announced on August 23, 2019. It features a 6.4-inch FHD+ Super AMOLED Infinity-U display, 48+8+5 Megapixel triple rear cameras, and 32 Megapixel selfie camera.
It runs on a Samsung Exynos 9611 chipset with a 2.3GHz octa-core CPU, 6GB of RAM, Android 9 Pie operating system, and OneUI software. It also has an under-display fingerprint sensor and 4G LTE connectivity.
A 4,000 mAh battery powers the device with support for 15W fast charging technology. It comes in four color choices with "prism" design.
Samsung Galaxy A50s Price and Availability
The Samsung Galaxy A50s smartphone is priced at ₱15,990.00 in the Philippines for the 4GB RAM + 64GB storage version with price drop to ₱13,990.00 on February 15, 2020 and ₱18,990.00 for the 6GB RAM + 128GB storage version with price drop to ₱16,990.00.
It is now available in Samsung stores, authorized dealers, and online shops.
Samsung Galaxy A50s Full Smartphone Specifications
| Specs | Samsung Galaxy A50s |
|---|---|
| Display | 6.4-inch FHD+ Super AMOLED Display (1080 x 2340 Pixels 403 ppi) with 19.5:9 Aspect Ratio and Infinity-U Notch |
| OS | Android 9.0 Pie with OneUI |
| Chipset | Samsung Exynos 9611 |
| CPU | Octa Core CPU 4x Cortex-A73 @ 2.3GHz + 4x Cortex-A53 @ 1.7GHz |
| GPU | Mali-G72 |
| RAM | 4GB or 6GB of RAM |
| Rear Camera | Triple Cameras: 48MP Main Camera (f/2.0 Aperture, PDAF) 8MP Ultra-wide (f/2.2 Aperture) 5MP Depth Sensor -LED Flash |
| Front Camera |
32 Megapixels (f/2.0 Aperture) |
| Storage | 64GB or 128GB |
| Expansion | Expandable up to 512GB via microSD |
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM) |
| Cellular | 4G LTE, 3G HSPA+, 2G EDGE & GPRS Networks |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac (Dual Band) |
| NFC | Yes |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 |
| Positioning | A-GPS, GLONASS, Galileo & BeiDou |
| USB OTG | Yes |
| USB PORT | USB Type-C |
| Sound |
Dolby ATMOS 3.5mm Audio Jack |
| FM Radio | Yes |
| Biometrics | Face Recognition & Fingerprint Sensor (Under Display) |
| Sensors | Gyroscope, Compass, Ambient Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer |
| Battery | 4000 mAh Li-Po Battery (Non-removable) 15W Fast Charging |
| Material | Metal Frame |
| Dimensions | 158.5 x 74.5 x 7.7 mm |
| Weight | 166 g |
| Colors | Prism Crush Black, Prism Crush White, Prism Crush Green, and Prism Crush Violet |
| Release Date | August 23, 2019 |
| Price |
₱15,990.00 Official price of 4GB RAM + 64GB storage variant with ₱13,990.00 promo price on February 15, 2020 ₱18,990.00 Official price of 6GB RAM + 128GB storage variant with ₱16,990.00 promo price on December 2, 2019 |
Resources for Samsung Galaxy A50s
- SAMSUNG Official Store on Shopee
- SAMSUNG Official Store on Lazada
- SAMSUNG Smartphones Pricelist
- SAMSUNG Official Website



